Represjonowani żołnierze górnicy z Ziemi Dębickiej

W latach 1948-1959 wielu młodych ludzi w Polsce przeżyło prawdziwa tragedię. Zamiast do wojska, byli kierowani do niewolniczej pracy w kopalniach węgla kamiennego, uranu i kamieniołomów.

Tej gehenny doświadczyło około 200 tysięcy żołnierzy-górników, z tego duża grupa z ziemi dębickiej. Otrzymywali karty powołania do czynnej służby wojskowej, wyjeżdżali, będąc przekonani, że będą służyć ojczyźnie, spełniać swój żołnierski obowiązek. Stało się inaczej, gdy dojeżdżali do wybranych kopalni, po krótkim przeszkoleniu składali przysięgę. Na tym kończyła się służba wojskowa, a zaczynała niewolnicza praca w kopalniach, w najgorszych miejscach, gdzie nie chcieli pracować górnicy. Pan Julian Ciecieręga, mieszkaniec Dębicy, był jednym z wielu żołnierzy górników, przez 30 miesięcy pracował niewolniczo w jednej z takich kopalń. On i wielu mu podobnych do dzisiaj zadają sobie pytanie: Kto tak zdecydował o ich losie i dlaczego musieli zapłacić” haracz” za pochodzenie, przekonania polityczne, a przede wszystkim za głęboką wiarę w nową sprawiedliwą ojczyznę?

Każdego roku 4 grudnia w Tarnowie odbywa się uroczysta msza święta upamiętniająca cierpienia byłych górników. Ksiądz Pawłowski w książce pt: „Represjonowani żołnierze – górnicy w latach 1948-1959” takimi słowami wyraża szacunek dla wszystkich bohaterów tamtych wydarzeń „Ci młodzi ludzie przeszli przez potężny wir ogromnej rzeki, zwanej historią, mocno okaleczeni i zniszczeni. Szlachetnym ludziom- żołnierzom górnikom nie trzeba chwały, oklasków ani pomników. Bo ich pomnikiem, to trud i pot wylany, niewolnicza, ciężka praca, wykonywana w grozie jęków i okrzyków.”

Żołnierze-Górnicy z Dębicy: Pietrzyk Stanisław – Dębica, Prezes Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Żołnierzy Górników, Julian Ciecieręga (na fot drugi z lewej), Bartnik Kazimierz, Bielatowicz Henryk, Biduś Kazimierz, Biduś Jan, Buczyński Józef, Kliś Stanisław, Kramarz Józef, Krupa Jerzy, Krypel Władysław, Książek Stefan, Ocytko Józef, Pawełek Józef, Pazdan Stanisław, Rogowski Władysław, Sidor Leon, Skalski Tadeusz, Smoczyński Emil, Tyczyński Stanisław, Zdobylak Marek.

Ryszard Kaczor

Ziemia Dębicka  12/2001

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.