Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Św. Jadwiga uboga. Sytuacja finansowa wielu parafii staje się coraz trudniejsza

Trwająca pandemia postawiła w trudnej sytuacji finansowej wiele parafii. Do kościołów chodzi mniej wiernych, mniejsze są również wpływy ze składek. A koszty utrzymania kościołów są niemałe – oświetlenie, ogrzewanie czy utrzymanie czystości to płatności stałe i konieczne do poniesiena.

„W okresie od 26.11 do 6.12 parafianie złożyli ofiary: na konto 1760 zł; ofiary złożone w kościele; 3116 zł, w kancelarii 650 zł. Sytuacja finansowa parafii staje się coraz trudniejsza i w najbliższych miesiącach nie zanosi się na zmianę” – informuje na swojej stronie parafia św. Jadwigi w Dębicy.

Tydzień wcześniej łączne ofiary w parafii wyniosły nieco ponad 5 tysięcy złotych. Podobnie było wcześniej.

W podobnej sytuacji jest wiele innych parafii. Mniej wiernych na mszach oznacza też mniejsze wpływy na utrzymanie kościołów. Szczególnie trudna sytuacja miała miejsce w listopadzie, gdzie na zarządzanych przez kościoły cmentarzach powstały duże ilości śmieci – wypalonych zniczy i dekoracji grobów – których koszt wywozu na wysypiska śmieci wynosił nierzadko kilkanaście tysięcy złotych. Te opłaty mocno nadwyrężały budżety lokalnych parafii.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.