Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

86 lat temu w Straszęcinie urodził się Edward Brzostowski

1 stycznia 1935 roku w Straszęcinie urodził się Edward Brzostowski, twórca Kombinatu Rolniczo-Przemysłowego Igloopol w Dębicy, minister rolnictwa, prezes PZPN, poseł na Sejm RP oraz burmistrz Dębicy.

Edward Brzostowski, syn Franciszka i Weroniki jako 16-latek rozpoczął pracę zawodową w Stoczni Gdańskiej. Od 1954 pracował w Dębicy przechodząc przez różne szczeble zawodowe aż do stanowiska dyrektora Kombinatu Rolniczo-Przemysłowego Igloopol w Dębicy. W 1968 roku ukończył studia na Wydziale Produkcji i Obrotu Towarowego Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie. Był także absolwentem Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, a pod koniec życia został współwłaścicielem i prezesem przedsiębiorstwa wielobranżowego „Dexpol” w Dębicy.

Napisał również pracę doktorską, którą zamierzał obronić na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, ale będąc już dyrektorem KRP „Igloopol” nie zdołał już pogodzić obowiazków zawodowych z planami naukowymi.

W 1978 należał do współtwórców, a następnie był wieloletnim prezesem LKS Igloopol Dębica (na początku lat 90. piłkarze tego klubu grali w I lidze – najwyższym ówczesnym poziomie ligowym). W kwietniu 1985 został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, zrezygnował w październiku 1986. W 1988 wyróżniony wpisem do „Księgi zasłużonych dla województwa krośnieńskiego”.

Jego największym dziełem i ukochanym dzieckiem był Kombinat Rolno-Przemysłowy „Igloopol”, który w okresie największego swojego rozwoju zatrudniał ponad 40 tysięcy pracowników. Niestety firma nie przetrwała okresu przemian po roku 1989 roku i popadła z zupełną ruinę.

Edward i Józefa Brzostowscy przeżyli razem 65 lat

W latach 1983–1989 zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Pełnił także funkcję prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W 2001 uzyskał mandat posła na Sejm IV kadencji z ramienia koalicji SLD-UP, z rekomendacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu rzeszowskim. W listopadzie 2002 złożył mandat poselski w związku z wyborem na burmistrza Dębicy.

Za jego kadencji wybudowano m.in. nowy Ratusz przy ul. Ratuszowej w Dębicy (2006) na terenie dawnych koszar i przeprowadzono szereg inwestycji na terenie miasta.

W 2006 ubiegał się o reelekcję w wyborach samorządowych, przegrywając w II turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Pawłem Wolickim (uzyskując 44,62% głosów). W 2010 został radnym sejmiku podkarpackiego z listy SLD, a następnie został jego wiceprzewodniczącym. W 2014 i 2018 ponownie ubiegał się o miejsce w sejmiku, jednak komitet SLD Lewica Razem nie uzyskał mandatów.

Edward Brzostowski zmarł 1 maja 2020. 5 maja 2020 został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Straszęcinie. Podczas uroczystości pogrzebowych były przewodniczący SLD Krzysztof Janik odczytał list pożegnalny od byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział także m.in. poseł Wiesław Buż i burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.

Hołd swojemu prezesowi złożyli także kibice LKS Igloopol umieszczając na bramie wejściowej na stadion przy ul. Piłsudskiego świetlna iluminację z fotografią Edwarda Brzostowskiego.

Edward Brzostowski został pochowany w rodzinnym Straszęcinie

W wrześniu 2020 na osiedlu Słoneczne noszącym od kilku miesięcyt imię Edwarda Brzostowskiego powstał upamiętniający twórcę Igloopolu i tego osiedla mural.
https://ziemiadebicka.pl/jak-s-p-edward-brzostowski-tlumaczyl-radzieckim-towarzyszom-dlaczego-nie-da-sie-podsluchiwac-telefonow-w-igloopolu/
https://ziemiadebicka.pl/s-p-edward-brzostowski-nie-lubil-niechlujstwa-w-igloopolu-wszystko-musialo-byc-czyste-i-posprzatane/
https://ziemiadebicka.pl/jak-edward-brzostowski-krokami-wytyczal-inwestycje-a-architekci-i-geodeci-potem-to-wszystko-nanosili-na-mapy/

https://ziemiadebicka.pl/z-historii-krp-igloopol-miedzy-glowaczowa-a-wola-wielka-edward-brzostowski-chcial-wybudowac-wielkie-lotnisko-mialy-tam-ladowac-najwieksze-samoloty-swiata-ruslany/
https://ziemiadebicka.pl/edward-brzostowski-we-wspomnieniach-mieszkancow-debicy-malgorzata-kedzior/

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.