Previous
Next
Previous
Next

95. urodziny kpt. Edmunda Książka

29 stycznia br. swoje 95. urodziny obchodził kapitan Edmund Książek – żołnierz Armii Krajowej, Prezes Honorowy Światowego Związku Żołnierzy AK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy, Zasłużony dla Miasta Dębicy. Z tej okazji władze miasta zaprosiły Jubilata na spotkanie do dębickiego ratusza.

Edmund Książek urodził się 29 stycznia 1926 r. w Głobikowej jako syn Józefa i Marii z domu Jędrzejczyk. Naukę w szkole powszechnej w Głobikowej przerwał w momencie wybuchu wojny. Następnie uczęszczał na tajne komplety w szkole w Gumniskach, siedzibie komendy Obwodu ZWZ-AK.

Od stycznia do września 1944 r. był żołnierzem Armii Krajowej w Obwodzie AK. W czerwcu 1944 r. brał udział w odbiorze i zabezpieczaniu zrzutów powietrznych w rejonie Małej, natomiast od 28 lipca 1944 r. walczył w akcji ,,Burza” na terenie Obwodu AK Dębica. Był zaangażowany w działalność konspiracyjną w ramach ,,wzmożonej działalności dywersyjnej”, następie przedostał się na teren Dolnego Śląska, gdzie w Bardzie Śląskim ukrywał się przed funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, którzy poszukiwali go za działalność w organizacji AK.

Od 1989 r. aktywnie zaangażowany jest w działalność w  Światowym Związku Żołnierzy AK, najpierw jako członek Zarządu Oddziału Dębica, później członek ŚZŻAK – Środowiska 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy, a od 2007 r. jako wiceprezes Środowiska 5 PSK AK ŚZŻAK. Od samego początku powstania organizacji był chorążym sztandaru  bojowego Inspektoratu Armii Krajowej Rzeszów, który w 2004 r. został przekazany przez Związek AK dla Muzeum AK w Krakowie. Każdorazowo uczestniczy w uroczystościach patriotyczno-religijnych na terenie powiatu dębickiego, Okręgu Tarnów, a także w wielu uroczystościach na terenie kraju wielokrotnie pełniąc funkcję komendanta – dowódcy pocztów sztandarowych.

Oprócz swojej działalności na rzecz Związków Żołnierzy AK, zaangażowany jest także w życie społeczne miasta. Brał udział w budowie kościoła Parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, współpracuje z młodzieżą, uczestniczy w rajdach, jest inicjatorem licznych spotkań i wieczornic. Od lat troszczy się również o groby żołnierzy AK na wszystkich cmentarzach w Dębicy i powiecie dębickim. Ponadto corocznie, wspólnie z harcerzami, członkami Związku Strzeleckiego oraz młodzieżą szkolną upamiętnia wszystkie groby Akowców przed Świętem Zmarłych, jednocześnie opowiadając o zasługach poszczególnych żołnierzy dla obronności kraju.

Za swoją działalność został wielokrotnie odznaczony, między innymi Medalem Polonia Restituta, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Patentem Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, Medalem Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Medalem 25-lecia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 2015 r. z rąk Prezydenta RP otrzymał awans do stopnia kapitana w stanie spoczynku.

W listopadzie 2017 roku Uchwałą Rady Miejskiej w Dębicy, Edmund Książek otrzymał w tytuł „Zasłużony dla Miasta Dębica”.

W 2019 roku decyzją Zarządu ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy Edmund Książek został Prezesem Honorowym ŚZŻAK Środowiska 5 PSK AK.

W imieniu społeczności miasta Dębicy życzenia Jubilatowi złożyli burmistrz Mariusz Szewczyk oraz zastępca burmistrza Maciej Małozięć. Składając wyrazy uznania burmistrz Mariusz Szewczyk podziękował za całokształt działalności kapitana Książka.

– Dziękujemy za nieustanne świadectwo patriotyzmu, zaangażowanie w sprawy Ojczyzny oraz niestrudzone poświęcenie i służbę. Pana bohaterska postawa w okresie niemieckiej okupacji, zaangażowanie na rzecz środowiska AK oraz całokształt działalności dla naszego miasta sprawiają, że stanowi Pan wzór postaw i wartości moralnych dla młodego pokolenia – powiedział burmistrz Mariusz Szewczyk.

Wiceburmistrz Maciej Małozięć, reprezentujący także środowisko Światowego Związku Żołnierzy AK wręczył kpt. Edmundowi Książkowi pamiątkowy list gratulacyjny oraz wspomniał najważniejsze wydarzenia z życia Jubilata.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.