Previous
Next
Previous
Next

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku, na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto uchwalone zostało 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Aby uczcić pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej, władze miasta Dębicy złożyły wiązankę kwiatów w miejscu pamięci w lesie na Wolicy.

Ze względu na pandemię koronawirusa, tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu miały ograniczony przebieg. Przed południem burmistrz Mariusz Szewczyk wraz z zastępcą Maciejem Małozięciem złożyli kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem w lesie na Wolicy, upamiętniając ofiarę ponad 500 Żydów dębickich zamordowanych przez Niemców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r. oraz oddając hołd tym, którzy stracili życie w czasie Holokaustu.

W ubiegłym roku Miasto Dębica włączyło się w cykl wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, nad którymi patronat objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. W bieżącym w roku w ramach obchodów święta podjęto szereg ogólnopolskich inicjatyw i wydarzeń w formie online, jak m.in. spotkania ze świadkami historii, spektakle, występy artystyczne, okolicznościowe pieśni i modlitwy, a także przygotowano specjalne materiały edukacyjne poświęcone ofiarom Holokaustu, z których mogą skorzystać uczniowie i nauczyciele.

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu tutaj: https://bit.ly/3ppS2ka

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.