Podczas wideokonferencji Belgowie zadeklarowali chęć dalszej współpracy

Dzisiaj, 13 stycznia 2021 r. odbyła się wideokonferencja władz Dębicy z przedstawicielami belgijskiego Puurs-Sint Amand na temat kontynuacji międzymiastowej współpracy. Burmistrz Puurs-Saint Amands oraz burmistrz Dębicy zadeklarowali wolę dalszej obustronnej współpracy.

Rozmowy miały związek z emocjami, które wzbudziło u Belgów przyjęcie przez Radę Miejską w Dębicy Samorządowej Karty Praw Rodzin. Burmistrz Mariusz Szewczyk oraz zastępca Maciej Małozięć wyjaśnili belgijskim partnerom, że dokument przyjęty w 2019 r. nie jest aktem, który kogokolwiek dyskryminuje, atakuje lub obraża.

Zasadniczym celem karty jest ochrona rodziny, co wynika bezpośrednio z polskiej konstytucji „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”.
Burmistrz belgijskiego Puurs – Koen Van den Heuvel, w związku z kilkoma pismami otrzymanymi z Dębicy, dopytywał o kwestie gwarancji praw człowieka w polskim systemie prawnym. 

Mariusz Szewczyk wyjaśnił, że w polskiej ustawie zasadniczej z 1997 r., w art. 30 zagwarantowana jest „przyrodzona i niezbywalna godność człowieka, która stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.
– Dziękuję za to wyjaśnienie. Dla mnie sprawa jest czysta i klarowna – skomentował burmistrz Puurs, wyrażając wolę dalszej obustronnej współpracy.
Władze Dębicy zadeklarowały skierowanie jeszcze jednego pisma, w którym potwierdzone zostaną zapisy wynikające z polskiej ustawy zasadniczej oraz Samorządowej Karty Praw Rodzin, które dla belgijskich partnerów były nie do końca zrozumiałe.

W spotkaniu po stronie belgijskiej wzięli udział: burmistrz Koen Van den Heuvel; Honorowy Obywatel Miasta Dębicy Alfried Peleman, który jest zarazem przewodniczącym Belgijsko-Polskiego Stowarzyszenia Współpracy „Serce za Serce” oraz osoby odpowiedzialne za współpracę międzynarodową i kulturę w samorządzie miasta Puurs-Saint Amands.
Burmistrz Puurs życzył mieszkańcom Dębicy spokojnego nowego roku oraz dobrego zdrowia, z kolei Mariusz Szewczyk podziękował Belgom za pracę przy produkcji szczepionek, które pomagają przezwyciężać walkę z koronawirusem.

źródło: Urząd Miejski w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.