Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Zmarł por. Jan Wrona „Gałązka”

„5 stycznia 2021 r. na wieczną wartę odszedł por. Jan Wrona „Gałązka”, ostatni uczestnik akcji „Burza” z I Zgrupowania Obwodu AK Dębica. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 stycznia w kaplicy cmentarnej Kościoła Parafialnego w Górze Ropczyckiej o godzinie 14:00.

Jan Wrona urodził się 12.04.1923 r. w Górze Ropczyckiej. W 1940 r. rozpoczął naukę zawodu ślusarza w Zakładach Jana Kroczki. Był bardzo cenionym pracownikiem, w związku z czym pracodawca niejednokrotnie umożliwiał mu i zachęcał do podnoszenia kwalifikacji. Dzięki temu przez wiele lat, nawet po upaństwowieniu zakładu, utrzymywał z Janem Kroczką bardzo bliskie kontakty. Pod koniec 1941 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną Związku Walki Zbrojnej.

W 1942 r. został zaprzysiężony w szeregi Armii Krajowej, otrzymał wówczas pseudonim „Gałązka”. Jego bezpośrednim przełożonym był Adam Miś „Zakopiański”. W ramach działalności konspiracyjnej uczestniczył w produkcji granatów i magazynków do broni krótkiej, które wytwarzano na terenie zakładów przemysłowych w Sędziszowie.

Latem 1944 r. brał udział w działaniach akcji „Burza” jako żołnierz I zgrupowania oddziałów AK Dębica operujących w lasach na Budziszu, którym dowodził Mieczysław Stachowski „Maciej”, „Sęp”. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren obecnego powiatu ropczycko-sędziszowskiego został aresztowany przez sowietów. Przetrzymywany w pobliżu stacji kolejowej w Sędziszowie Młp., szczęśliwie zdołał zbiec. Po ruszeniu ofensywy sowieckiej, w styczniu 1945 r. wyjechał na Ziemiach Zachodnich gdzie ukrywał się w okolicach Kłodzka.

Zdekonspirowany i zagrożony aresztowaniem przez UB, wrócił do rodzinnej Góry Ropczyckiej. Po powrocie ponownie uzyskał zatrudnienie w odbudowywanych zakładach przemysłowych Jana Kroczki. Z późniejszą sędziszowską Wytwórnią Filtrów zawodowo związany był ponad 50 lat. W życiu prywatnym aktywnie uczestniczył w budowie obecnego kościoła parafialnego w Górze Ropczyckiej. Był współwykonawcą i jednym z dwóch instalatorów krzyża wieńczącego kopułę na świątyni. Gdy na początku lat 50. ubiegłego wieku ożenił się i planował wybudować dom, zakupił niezbędne materiały. Dzięki uprzejmości Jana Kroczki cegła na budowę zmagazynowana została na placu zakładowym.

Gdy władze PRL wstrzymały wszystkie inwestycje w celu odbudowywania Warszawy, jedynym ratunkiem, aby materiał ten nie został wywieziony okazała się możliwość „wypożyczenia” go na rzecz budowanego wówczas kościoła w Górze Ropczyckiej. W ten sposób z 20 tyś. cegieł powstało prezbiterium, które wymurował brat Jana Wrony, Czesław. Po przemianach ustrojowych z 1989 r. Jan Wrona aktywnie uczestniczył w tworzeniu i funkcjonowaniu Sędziszowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

20 listopada 2000 r. decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianowany został na pierwszy stopień oficerski Wojska Polskiego. 20 maja 2005 r. otrzymał nominację na stopień porucznika. W związku z działalnością niepodległościową był też wielokrotnie odznaczany. W 1948 r. Emigracyjny Rząd Polski dwukrotnie uhonorował go Medalem Wojska. W 1983 r. otrzymał Krzyż Armii Krajowej, a w 1985 r. prawo do noszenia Honorowej Odznaki Pułkowej 5 Pułku Strzelców Konnych. 15 października 1990 r. otrzymał Krzyż Partyzancki. W 1994 r. Odznakę Pamiątkową Akcji Burza.

żródło: Armia Krajowa Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.