Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Zmiany w prawie kanonicznym. Kobiety będą mogły przyjąć posługę lektoratu i akolitatu

Papież Franciszek postanowił, że także kobiety będą mogły przyjmować posługę lektoratu i akolitatu. Wynika to z opublikowanego 11 stycznia listu apostolskiego w formie motu proprio „Spiritus Domini”.

W dokumencie tym papież zmienił brzmienie kan. 230 – § 1 Kodeks Prawa Kanonicznego. Brzmi on obecnie następująco: „Osoby świeckie, posiadające wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęte, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektoratu i akolitatu, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła”.

Ojciec Święty w liście do prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Ladarii podkreślił, że posługi te wynikają z przyjętych sakramentów chrztu i bierzmowania i należy je odróżnić od sakramentu święceń, którego Kościół nie może udzielać kobietom.

Funkcje akolity:
– funkcje zwyczajne : niesienie Komunii św. chorym w domach; wystawienie i/lub chowanie Najświętszego Sakramentu oraz przewodniczenie niektórym nabożeństwom, jeśli nie ma kapłana (np. Droga krzyżowa w piątki o godz. 14.15); rozłożenie na ołtarzu korporału, puryfikaterza, kielicha i palki; podawanie przewodniczącemu chleba i wina przyniesionych przez ministrantów; pomoc kapłanowi w przyjmowaniu darów zgromadzonych w kościele; jeżeli nie ma diakona, a używa się kadzidła, akolita podaje kadzielnicę i asystuje kapłanowi przy okadzaniu darów ofiarnych, krzyża i ołtarza, oraz akolita okadza zgromadzonych; jeżeli nie ma diakona, akolita oczyszcza naczynia liturgiczne na krawędzi ołtarza lub kredensie, a przy dużych koncelebrach pomaga diakonowi w oczyszczeniu i uporządkowaniu naczyń liturgicznych,

– funkcje nadzwyczajne: akolita może pomagać w rozdawaniu Komunii św. podczas Mszy św., może zanosić Komunię św. chorym w szpitalu oraz nieść krzyż w procesji.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.