Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Kolejne 6 mln zł dla Powiatu Dębickiego z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Budowa nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy – 2020 rok

Większość tej kwoty, bo aż 5 mln zł, przyznano na budowę nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. Natomiast 1 mln zł – na budowę chodników w gminie Żyraków. 400 tys. zł przypadło Gminie Dębica na budowę przedszkola.

– Bardzo dziękuję panu Premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu za to, że rozumie potrzebę wsparcia dla działalności samorządów w kwestii zaspokajania potrzeb mieszkańców – mówi Piotr Chęciek, Starosta Powiatu Dębickiego. Podkreśla również, że otrzymane dofinansowanie jest w dużej mierze zasługą starań parlamentarzystów z naszego regionu.

– Trzeba pamiętać, że środki RFIL były ograniczone, dlatego serdecznie dziękuję za rekomendację naszych inwestycji i za wytężoną pracę panów posłów: Jana Warzechy, Kazimierza Moskala i Krzysztofa Sobolewskiego oraz pana senatora Zdzisława Pupy – zaznacza starosta Chęciek.

– W ramach RFIL, w skali całego kraju, zostało przyznanych 13 mld zł. Jest to ogromna kwota w porównaniu do poprzednich lat. Te pieniądze mają zasilić inwestycje lokalne, ale też ożywić gospodarkę, przyczynić się do tego, aby nie rosło bezrobocie – mówi Jan Warzecha Poseł na Sejm RP. Parlamentarzysta podsumowuje, że łączne rządowe wsparcie z RFIL dla wszystkich samorządów powiatu dębickiego – przekazane od lipca zeszłego roku – to 30,5 mln zł.

Plany dotyczące nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych zakładają, że jeszcze w tym roku wykonane zostaną roboty budowlane od stanu surowego zamkniętego do stanu wykończeniowego „pod klucz”. Przewidywane prace obejmują m.in.: wyposażenie sali gimnastycznej oraz obiektów sportowych, montaż pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku, instalacji wodno-kanalizacyjnych, sanitarnych oraz elektrycznych, wykonanie wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, stolarki wewnętrznej, budowę ścianek działowych, wykonanie posadzek oraz pozostałe prace wykończeniowe.

Z poprzedniego rozdania RFIL Powiat Dębicki otrzymał na tę inwestycję również 5 mln zł. – Ogólnie na budowę szkoły dostaliśmy łącznie ok. 16 mln zł środków rządowych, a więc przy kosztorysowych 26 mln całkowitej wartości tego zadania, które prawdopodobnie obniżą się do ok. 24 mln kosztów faktycznych, dysponujemy już dofinansowaniem sięgającym 70 procent – zwraca uwagę starosta Piotr Chęciek.

Zwraca uwagę, że pieniądze otrzymane teraz z funduszu zastąpią własne środki powiatu już zaplanowane w budżecie na budowę ZSS. – W tej sytuacji będziemy mogli przeznaczyć je na inne, bardzo ważne cele, np. zdrowotne czy kulturalne – nie kryje satysfakcji starosta. Dodaje, że w pierwszych dniach kwietnia br. ma nastąpić rozstrzygnięcie przetargu na wykonanie kolejnego etapu budowy.

Jeżeli natomiast chodzi o budowę chodnika w gminie Żyraków, na którą powiat postarał się o 1 mln zł z RFIL, dotyczy ona miejscowości Mokre i Zasów. – Ten chodnik jest już projektowany i będziemy chcieli jak najszybciej rozpocząć prace budowlane – informuje starosta.

Do tej pory, w okresie od lipca 2020 do marca 2021 roku, sam Powiat Dębicki otrzymał z funduszu w sumie 17 mln zł. W ostatnim rozdaniu 2020 roku samorządowi przyznano 5 mln zł na budowę nowej siedziby ZSS w Dębicy oraz 4 mln zł na budowę chodników w różnych częściach powiatu. Z rozdania indywidualnie skorzystała wtedy również Gmina Jodłowa, która otrzymała 800 tys. zł na realizację 11,45 km sieci wodociągowej.

źródło: Powiat Dębicki

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.