Od 1 maja w całej Polsce realizowany będzie nowy program „Zanocuj w lesie”. Akcja, która ma na celu wyjście na przeciw zainteresowaniu bushcraftem i survivalem będzie realizowana także w powiecie dębickim.
W ramach akcji dla miłośników takiej formy rekreacji będą udostępniane obszary Lasów Państwowych. Jak podkreślają inicjatorzy akcji jest to doskonała okazja do bliskiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji zwierząt i ucieczki od wielkomiejskiego szumu.
Akcja będzie realizowana także w Nadleśnictwie Dębica.
„Na terenie powiatu Dębickiego jest wyznaczone miejsce w którym będzie można biwakować w lesie. Jest to obszar na terenie miejscowości Grudna Górna, a terenie Leśnictwa Berdech” – mówi Tomasz Mordyl, specjalista Służby Leśnej ds. zagospodarowania lasu w Nadleśnictwie Dębica.
Jak podkreśla pracownik Nadleśnictwa Dębica już widać spore zainteresowanie tą formą rekreacji. „Odebraliśmy w w sprawie biwakowania na terenie Nadleśnictwa już kilka telefonów oraz zapytanie na facebooku. Bezpośrednie pytania jak również inne sygnały wskazują, że jest niemałe zainteresowanie tym sposobem rekreacji” – dodaje Tomasz Mordyl.
Szczegóły dotyczące lokalizacji oraz regulaminu korzystania znajdują się na stronie Nadleśnictwa Dębica w zakładce TURYSTYKA „ Zanocuj w lesie” oraz na mapie Banku Danych o Lasach w zakładce mapa zagospodarowania turystycznego.
O programie „Zanocuj w lesie”
Na terenie 430 nadleśnictw w Lasach Państwowych zostaną wyznaczone specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Miejsca te będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych.
Nocleg w udostępnionym miejscu będzie możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce. Powyżej przedstawionych norm, należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa proponowaną liczbę osób i dni pobytu, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Jest to program skierowany do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych