Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„Bitwa Pszczyńska -prawdziwa historia” – film zrealizowany przez uczennice II LO w Dębicy

Uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. ks Jana Twardowskiego w Dębicy: Gabriela Bal, Daria Gumulak, Kinga Szlachta i Weronika Pych z klasy II Dg, w związku z udziałem w konkursie na projekt historyczny ,,Póki nie jest za późno” organizowany przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, nagrały film dokumentalny pt. „Bitwa Pszczyńska -prawdziwa historia”.

Podczas trwania i przygotowań do konkursu przeprowadziły wywiad z kpt. Bronisławem Ćwikiem ostatnim żołnierzem Placówki AK Korzeniów „Kartacz”, wchodzącej w skład Obwodu Dębica. Mogły również usłyszeć historię Pana płk Zdzisława Baszaka. Jest On ostatnim żyjącym uczestnikiem wojny obronnej Polski w Małopolsce – żołnierzem 16. Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej oraz uczestnikiem najbardziej spektakularnej akcji przerzutowej w dziejach Polskiego Państwa Podziemnego, tj. słynnej operacji „Most III”.Film został objęty patronatem honorowym Prezesa ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy- Macieja Małozięcia.W realizacji projektu uczennicom pomogła Grupa Rekonstrukcji Historycznej im.Wojciecha Lisa z Mielca na czele z Panami Januszem i Piotrem Szalwa.Pomocy udzielili również uczniowie innych dębickich szkół:- Arek Świętoń, Kacper Machala, Marcelina Berek -Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego,-Szymon Podraza – Zespół Szkół Zawodowych nr 1,- Tymoteusz Bukowski – Szkoła Podstawowa nr 9,- oraz Maksymilian Czaja i Sebastian Kumięga.
Zachęcamy do obejrzenia i polubienia filmu oraz do udostępnienia innym.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.