Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Budują budki lęgowe dla jerzyków

Młodzież z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Nagawczyna przyłączyła się do gminnej akcji ekologicznej 'Budki lęgowe dla Jerzyków’ zapoczątkowanej przez Gminny Ośrodek Sportu I Rekreacji Gminy Dębica.

Na swojej stronie na FB druhowie informują, że ich działalność to nie tylko ratowanie życia i mienia ludzkiego, ale także działanie na rzecz środowiska naturalnego i ekologii.

„Nasza Budki zostaną zamontowane na budynku Domu Kultury w Nagawczynie oraz na budynku szkoły. Zachęcamy inne Ochotnicze Straże i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze do pożytecznej inicjatywy budowania budek lęgowych dla ptaków. Jerzyki są bardzo wydajne jeśli chodzi o redukowanie liczby drobnych owadów latających. Jeden osobnik w ciągu doby może zjeść ich nawet 20 000, w tym wiele dokuczliwych dla człowieka komarów oraz meszek. Jerzyk jest ptakiem zasiedlającym głównie miasta, gdzie gniazduje przede wszystkich na murowanych, wyższych budynkach. Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, gdzie ptaki mają swobodny dolot. Mając na uwadze to, że jerzyki często gniazdują w koloniach, można powiesić dla nich kilka budek na jednym budynku” – informują na swojej stronie na FB druhowie z OSP Nagawczyna.

Druhowie podają parametry wykonania budki lęgowej dla jerzyka Podstawowe parametry:
– Wysokość: 20 cm
– Szerokość: 18 cm
– Długość: 34 cm
– Wymiary owalnego wlotu: 6,5 x 3,5 cm
– Odległość od dolnej krawędzi otworu wlotowego do dna: 5 cm
– Przednia lub boczna ścianka jest otwierana w celu kontroli i czyszczenia budki po lęgach.

fot. OSP Nagawczyna

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.