Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Fotografia orkiestry dętej Towarzystwa Muzycznego „Lutnia” w Pilźnie, ok. 1930 r.

W Muzeum Regionalnym w Pilźnie można obejrzeć niezwykłą fotografię przedstawiającą członków Towarzystwa Muzycznego „Lutnia”. Zdjęcie wykonano około roko 1930.

Pierwszy rząd siedzą od lewej: Franciszek Krzysztanowicz, Roman Hebda, Antoni Wojnarski, Michał Wojnarski (burmistrz) Ludwik Szwajkowski, Wojciech Król, Stefan Król, Franciszek Parat. Stoją od lewej: Wacław Brudny, Roman Konieczny, Hieronim Mazurkiewicz, Kazimierz Michalski, Franciszek Sokołowski, NN.

Towarzystwo Muzyczne „Lutnia” odgrywało w Pilźnie międzywojennym niezwykle ważną rolę społeczno – kulturalną. Dnia 13 marca 1922 r. zebrał się komitet organizacyjny, by opracować statut i wybrać władze Towarzystwa. Postanowiono wówczas o założeniu w ramach Towarzystwa orkiestry dętej, oraz chóru. Do pierwszego zarządu Lutni wybrano Ludwika Szwajkowskiego jako prezesa, Ludwika Cieślę – wiceprezesa, ponadto Mieczysława Singera, Mariana Bydłonia, Adama Micka, Romana Hebdę – jako dyrygenta, Antoniego Wojtanowskiego, Aleksandra Radoniewicza, Franciszka Krzysztanowicza i Wacława Brudnego (ojca sławnego aktora Stanisława Brudnego). Kapelanem Towarzystwa został ks. Piotr Warecki. Co ciekawe do wyposażenia Lutni w instrumenty muzyczne wydatnie przyczynił się „Klub Pilźnian w Chicago” – grupa dawnych mieszkańców Pilzna wówczas będąca na emigracji zarobkowej w USA, która na zakup instrumentów muzycznych wyasygnowała 276 dolarów. Jeszcze w tym samym roku Towarzystwo wspólnie z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” wystawiło dwie sztuki teatralne, zapewniając im oprawę muzyczną, były to sztuki „Pan Chciwski” oraz „Werbel domowy”. Z roku na rok Towarzystwo rozwijało się coraz prędzej, zyskując coraz więcej członków.

W dniu 10 lipca 1932 r. „Lutnia” szumnie obchodziła 10 – lecie swojego istnienia, połączone z poświęceniem specjalnej tarczy pamiątkowej, która do dzisiaj zachowała się w zbiorach muzealnych. Jak bardzo doceniane było towarzystwo na kulturalnej mapie Pilzna może świadczyć fakt, iż do komitetu honorowego uroczystych obchodów 10-lecia Lutni włączeni zostali także ówczesny burmistrz Pilzna Michał Wojnarski, proboszcz pilźnieńskiej parafii – ks. Florian Moryl, przeor klasztoru karmelitów ojciec Franciszek Bisak, a także lokalni adwokaci Jan Laberschek i Henryk Rosenberg, inż. Władysław Szczurkiewicz, dawny powiatowy komisarz wojskowy z okresu I wojny św., a także Zygmunt Wojnarski dyrektor Szkoły Rolniczej w Pilźnie. Z chwilą utworzenia Towarzystwa Muzycznego „Lutnia”, zarówno chór liczący dwudziestu czterech członków (i kobiet i mężczyzn) jak też orkiestra licząca dwudziestu członków z dyrygentem towarzyszyły mieszkańcom Pilzna we wszystkich uroczystościach – obchodach rocznicowych, świąt państwowych, uroczystościach pogrzebowych znamienitych pilźnian i rzecz oczywista w wielu znaczniejszych uroczystościach kościelnych. Niestety następnych obchodów rocznicowych już nie było. Przeszkodziła w tym II wojna św. po której nastał okres rządów komunistycznych i po wojnie nie wskrzeszono już „LUTNI”, w takim składzie i strukturach jak funkcjonowała w 20-leciu międzywojennym.

Źródło: Muzeum Regionalne w Pilźnie

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.