O dewastacji na terenie zrewitalizowanego i oddanego do użytku w lutym br. parku im. Skarbek – Borowskiego pisaliśmy na naszym portalu kilkanaście dni temu. Została wówczas rozbita tablica upamiętniająca darczyńcę działki pod park hr. E. Raczyńskiego i jego żonę Joys. W parku miało miejsce także kilka innych zdarzeń w wyniku których zniszczone lub uszkodzone zostały nowe urządzenia na jego terenie. Kilka dni temu sprawcy ostatnich zdarzeń zostali zidentyfikowani.
– Mam nadzieję, że ich ukaranie będzie przestrogą dla innych. Nie ma naszego przyzwolenia na takie zachowanie. Zwracam się z gorącą prośbą o poszanowanie naszej wspólnej przestrzeni i zaprzestanie dewastowania mienia publicznego. Park ma służyć wszystkim mieszkańcom, szczególnie dzieciom, dlatego jeszcze raz proszę o rozsądek – mówi burmistrz Mariusz Szewczyk.
Aby zapobiec aktom wandalizmu została także zwiększona częstotliwość patroli Straży Miejskiej, władze miasta zwróciły się również z prośbą o wsparcie do innych służb. Nagrania z monitoringu zamontowanego w parku na bieżąco przekazywane są policji. Sprawcy ostatnich zdarzeń zostali zidentyfikowani.
Władze miejskie apelują o reagowanie na wszelkie przejawy dewastacji. Świadków prosimy o zgłaszanie się do Straży Miejskiej pod nr tel. 986.
Prace przy rewitalizacji parku miejskiego trwały ponad rok. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach osi priorytetowej nr „VI Spójność Przestrzenna i Społeczna” RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020”. W parku powstało siedem stref tematycznych, m.in. doświadczeń, edukacji, zabaw czy aktywności.
Od momentu zakończenia prac budowlanych w lutym br., park stał się popularnym miejscem służącym rekreacji i aktywności fizycznej dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych. Niestety, w ostatnim czasie w parku doszło do kilku aktów wandalizmu polegających na zniszczeniu nowych urządzeń i zabawek przeznaczonych dla dzieci. W związku z tym, władze miasta zwracają się do wszystkich z apelem i prośbą o poszanowanie wspólnej przestrzeni.
W artykule wykorzystano materiały zamieszczone na stronie debica.pl