Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Uwaga wilki !

W związku z coraz częstszymi zgłoszeniami mieszkańców do Urzędu Gminy w Dębicy w sprawach obserwacji wilków szarych na terenie Braciejowej i sąsiednich sołectw prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadkach spotkań z tymi drapieżnikami. Populacja wilka na terenie naszego kraju systematycznie wzrasta, zwiększa się jego areał występowania i coraz częściej pojawia się on w sąsiedztwie gospodarstw ludzkich wchodząc w konflikty z mieszkańcami terenów przyległych do zwartych kompleksów. Szczególnie niebezpieczne sytuacje mają miejsce w przypadku spotkań ludzi z osobnikami nie wykazującymi lęku przed człowiekiem albo wilczymi watahami.

Szczególnie narażone są także zwierzęta gospodarskie oraz domowe jak psy i koty. Znane są przypadki okaleczeń i zagryzania swobodnie przemieszczających się psów i kotów poza gospodarstwami. W celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych pupili należy zastosować się do poniższych zaleceń:

– bezwzględna zasada trzymania psów ma smyczy podczas spacerów w lesie;
–  trzymanie psów na terenie gospodarstw i uniemożliwienie im swobodnej penetracji pobliski terenów a w szczególności lasów;
– zabezpieczenie psiej i kociej karmy w sposób uniemożliwiający wilkom jej wyjadanie. Drapieżniki dysponują doskonałym węchem i mogą zostać zwabione w pobliże naszych gospodarstw i kojarzyć je później jako miejsce łatwego dostępu do pokarmu;

Apelujemy także do mieszkańców o zabezpieczenie pojemników i worków na odpady przed dostępem zwierząt w obszarach, w których bytują wilki. Pozostawione i niezabezpieczone resztki żywności na kompostownikach a w szczególności mięsa i  kości poza ogrodzeniem posesji, mogą zwabiać drapieżniki.
Prosimy także o zapoznanie się z procedurą zgłaszania sytuacji niebezpiecznych z udziałem wilków opisaną na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie pod następującym linkiem.

http://rzeszow.rdos.gov.pl/wilk-lub-niedzwiedz-pod-domem-co-robic

źródło: Gmina Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.