Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Duże zainteresowanie dodatkiem osłonowym

Już ponad 500 wniosków wpłynęło do MOPS w Dębicy o dodatek osłonowy. W większości dębiczanie decydują się na złożenie dokumentów osobiście. Zachęcamy jednak do skorzystania z możliwości składania wniosków drogą elektroniczną – ePUAP, która pozwala zaoszczędzić czas i jest bezpieczniejsza w dobie pandemii.

Przypomnijmy,  dodatek osłonowy to jednorazowe świadczenie, które jest częścią tarczy antyinflacyjnej. Przysługuje on osobom najbardziej potrzebującym i może wynieść od 400 zł do 1150 zł. Wniosek należy złożyć do 31 stycznia br.

Dodatek cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dębiczan. W ciągu 1,5 tygodnia złożyli już 500 wniosków. Głównie w formie papierowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Marzena Socha dyrektor MOPS zachęca, aby wybierać formę elektroniczną. – Jest pandemia i zdecydowanie bezpieczniej jest złożyć wniosek z domu przez ePUAP , unikając stania w kolejkach. Na naszej stronie internetowej jest instrukcja,  gdzie krok po kroku wskazujemy jak wypełnić wniosek – informuje dyrektor. 

Świadczenie przysługuje jeśli przeciętne miesięczne dochody nieprzekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Można z niego skorzystać za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., a jego wysokość zależy od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego: 400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego; 600 zł dla 2-3 osobowego; 850 zł dla 4-5 osobowego; 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób.

W przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, itp. na paliwo stałe zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, wysokość dodatku osłonowego powiększana jest o 25%.

Przy ustalaniu wysokości dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, iż dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota dodatku osłonowego nie będzie wypłacania.

W przypadku wniosków o dodatek osłonowy złożonych do 31 stycznia 2022 r. wypłata zostanie realizowana w 2022 r. w 2 równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia 2022 r., nadal będą mogły ubiegać się wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.