27 stycznia w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu władze Dębicy oddały hołd zamordowanym na Wolicy Żydom . Poinformowano także o formach upamiętnienia dębickich Żydów w roku osiemdziesiątej rocznicy likwidacji dębickiego getta.
Kwiaty oraz znicze pamięci złożono dzisiaj na zbiorowej mogile dębickich Żydów, która znajduje się przy ulicy 23 Sierpnia w Dębicy. W tym miejscu, 21 lipca 1942 r., Niemcy bestialsko zamordowali i zakopali kilkusetosobową grupę Żydów z getta w Dębicy.
– W lipcu 2022 roku minie 80. rocznica likwidacji dębickiego getta. W związku z tym chcemy podjąć działania, aby upamiętnić żydowską społeczność przedwojennej Dębicy. Służyć temu będą m.in. obchody rocznicy likwidacji getta w lipcu br., a także powstanie tematycznej ścieżki żydowskiej i odnowienie zbiorowej mogiły Żydów na Wolicy – informuje burmistrz Mariusz Szewczyk.
Miasto Dębica od wielu miesięcy stara się o pozyskanie środków na renowację grobu zamordowanych przez Niemców dębickich Żydów. Jak informuje zastępca burmistrza Maciej Małozięć gruntowny remont mogiły ma zostać wykonany jeszcze w tym roku przez Instytut Pamięci Narodowej. – Zwróciliśmy się do IPN o pomoc w sfinansowaniu prac remontowanych przy mogile cywilnych ofiar wojny narodowości żydowskiej. Zakres planowanych robót obejmuje; obłożenie pomnika płytami granitowymi, oczyszczenie i impregnację podestu betonowego, ułożenie na podeście izolacji z folii i maty drenującej, obramowanie podestu palisadą, ułożenie nawierzchni podestu z płyt betonowych, w obrębie furtki wejściowej ułożenie nawierzchni z kostki brukowej oraz uporządkowanie terenu wokół pomnika – mówi wiceburmistrz i dodaje, że według wstępnych deklaracji IPN, remont pomnika powinien zakończyć się w lipcu, aby jego odsłonięcie zostało połączone z obchodami 80. rocznicy likwidacji getta.
Getto w Dębicy powstało w 1941 roku. Było zlokalizowane w rejonie dzisiejszych ulic: Kościuszki, Żeromskiego, Piekarskiej i Rynek, głównie wzdłuż dzisiejszej ulicy Żeromskiego. Według szacunków historyków przez getto przewinęło się około 12 tys. Żydów z Dębicy oraz z innych miejscowości południowej Polski. W ramach akcji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” przystąpiono do stopniowej likwidacji getta. 21 lipca 1942 r. kilkusetosobową grupę Żydów przewieziono do lasu Wolica, gdzie ich rozstrzelano i zakopano w zbiorowej mogile.
Obchodzony dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ w 2005 r., aby uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Obchody wyznaczono na 27 stycznia, tj. w rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.