Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Dębicy 2022

27 stycznia w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu władze Dębicy oddały hołd zamordowanym na Wolicy Żydom . Poinformowano także o formach upamiętnienia dębickich Żydów w roku osiemdziesiątej rocznicy likwidacji dębickiego getta.

Kwiaty oraz znicze pamięci złożono dzisiaj na zbiorowej mogile dębickich Żydów, która znajduje się przy ulicy 23 Sierpnia w Dębicy. W tym miejscu, 21 lipca 1942 r., Niemcy bestialsko zamordowali i zakopali kilkusetosobową grupę Żydów z getta w Dębicy.

– W lipcu 2022 roku minie 80. rocznica likwidacji dębickiego getta. W związku z tym chcemy podjąć działania, aby upamiętnić żydowską społeczność przedwojennej Dębicy. Służyć temu będą m.in. obchody rocznicy likwidacji getta w lipcu br., a także powstanie tematycznej ścieżki żydowskiej i odnowienie zbiorowej mogiły Żydów na Wolicy – informuje burmistrz Mariusz Szewczyk.

Miasto Dębica od wielu miesięcy stara się o pozyskanie środków na renowację grobu zamordowanych przez Niemców dębickich Żydów. Jak informuje zastępca burmistrza Maciej Małozięć gruntowny remont mogiły ma zostać wykonany jeszcze w tym roku przez Instytut Pamięci Narodowej. – Zwróciliśmy się do IPN o pomoc w sfinansowaniu prac remontowanych przy mogile cywilnych ofiar wojny narodowości żydowskiej. Zakres planowanych robót obejmuje; obłożenie pomnika płytami granitowymi, oczyszczenie i impregnację podestu betonowego, ułożenie na podeście izolacji z folii i maty drenującej, obramowanie podestu palisadą, ułożenie nawierzchni podestu z płyt betonowych, w obrębie furtki wejściowej ułożenie nawierzchni z kostki brukowej oraz uporządkowanie terenu wokół pomnika – mówi wiceburmistrz i dodaje, że według wstępnych deklaracji IPN, remont pomnika powinien zakończyć się w lipcu, aby jego odsłonięcie zostało połączone z obchodami 80. rocznicy likwidacji getta.

Getto w Dębicy powstało w 1941 roku. Było zlokalizowane w rejonie dzisiejszych ulic: Kościuszki, Żeromskiego, Piekarskiej i Rynek, głównie wzdłuż dzisiejszej ulicy Żeromskiego. Według szacunków historyków przez getto przewinęło się około 12 tys. Żydów z Dębicy oraz z innych miejscowości południowej Polski. W ramach akcji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” przystąpiono do stopniowej likwidacji getta. 21 lipca 1942 r. kilkusetosobową grupę Żydów przewieziono do lasu Wolica, gdzie ich rozstrzelano i zakopano w zbiorowej mogile.

Obchodzony dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ w 2005 r., aby uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Obchody wyznaczono na 27 stycznia, tj. w rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.