Wzrost kosztów związanych z utrzymaniem dziecka uprawnia do złożenia pozwu o podwyższenie kwoty uzyskiwanych alimentów. Pozew ten należy złożyć w wydziale rodzinnym sądu rejonowego, właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego lub dziecka. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat podwyższenia alimentów!
Kwota alimentów na dziecko nie jest ustalana raz na zawsze. W związku z rosnącymi potrzebami dziecka można się starać o zmianę wysokości świadczenia alimentacyjnego. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat podwyższenia alimentów, zapoznaj się z naszym artykułem.
Zobowiązanie do płacenia alimentów na dziecko – co warto wiedzieć?
Rozstanie, rozwód czy separacja często wiążą się z ustaleniem wysokości świadczeń alimentacyjnych na rzecz małoletnich dzieci. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. W sytuacji braku dobrowolnego wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego przez jednego z rodziców, drugi rodzic (pod opieką którego przebywa dziecko) może wnieść do sądu pozew o alimenty. Pozew trzeba złożyć w sądzie rejonowym (Wydział Rodzinny i Nieletnich) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego lub dziecka. Wybór sądu należy do rodzica składającego pozew. Warto wiedzieć, że zarówno pozew, jak i załączniki do pozwu, powinny zostać przygotowane w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu, drugi dla strony pozwanej. Złożenie pozwu o alimenty jest zwolnione z kosztów sądowych.
Jakie czynniki są brane pod uwagę podczas ustalania wysokości alimentów?
Będąc w temacie świadczeń alimentacyjnych, warto wspomnieć o czynnikach, które są brane pod uwagę podczas ustalania wysokości alimentów na dziecko. Przyznanie oraz wysokość alimentów są zależne od:
-Usprawiedliwionych potrzeb dziecka – są to przede wszystkim wyżywienie, koszty mieszkania, odzież i obuwie, koszty leczenia, środki czystości, dojazdy do szkoły i podręczniki szkolne oraz wydatki na rozrywkę i wypoczynek;
-Możliwości zarobkowych rodziców oraz ich możliwości majątkowych – to nie tylko dochody i zarobki uzyskiwane aktualnie, ale także dochody i zarobki, które rodzic może i powinien uzyskiwać przy dołożeniu odpowiedniej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki (stosownie do swoich sił fizycznych i umysłowych).
W jakiej sytuacji można wnosić o podwyższenie kwoty alimentów?
Wysokość alimentów zasądzonych w trakcie pierwszej rozprawy sądowej nie jest ostateczna. Z biegiem lat zmieniają się uzasadnione potrzeby dziecka – pojawiają się wydatki związane m.in. z edukacją, a często także z leczeniem czy rehabilitacją. Jednak zwiększenie potrzeb dziecka to nie jedyna sytuacja, w której możliwa jest zmiana wysokości świadczenia alimentacyjnego. O podwyższenie kwoty otrzymywanych alimentów można się starać również w przypadku, gdy zwiększyły się możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Może się zdarzyć, że osoba płacąca alimenty zaczęła otrzymywać wyższe świadczenia tytułem wykonywanej pracy lub osiąga większe zyski z prowadzonej działalności gospodarczej. W takich sytuacjach bardzo często okazuje się, że rodzic jest w stanie płacić znacznie więcej na utrzymanie swojego dziecka.
Jak starać się o podwyższenia alimentów na dziecko?
Jeżeli zależy Ci na podwyższeniu alimentów na dziecko, musisz wnieść do sądu pozew o zmianę ich kwoty. Pozew trzeba złożyć w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania uprawnionego do alimentów lub osoby zobowiązanej do alimentacji. Wybór sądu należy do osoby składającej pozew. Przed złożeniem pozwu o zmianę kwoty alimentów należy pamiętać, że żądanie podwyższenia alimentów powinno być właściwie uzasadnione i udokumentowane. Jeżeli przyczyną wniesienia pozwu jest wzrost kosztów związanych z utrzymaniem dziecka, konieczne będzie przedstawienie odpowiednich dowodów. Mogą to być np. rachunki związane z wychowaniem i utrzymaniem uprawnionego do alimentów, zaświadczenia ze szkoły czy też zaświadczenia od lekarzy. Jeśli z kolei powodem wniesienia pozwu jest poprawa sytuacji materialnej osoby zobowiązanej do zapłaty alimentów, jako dowód w sprawie mogą posłużyć np. zeznania podatkowe lub zeznania współpracowników. Sąd orzekając o podwyższeniu alimentów bierze pod uwagę uzasadnione potrzeby uprawnionego i możliwości zarobkowe oraz majątkowe zobowiązanego. Warto wiedzieć, że strona wnosząca pozew o podwyższenie kwoty alimentów jest całkowicie zwolniona z opłat sądowych.
Co musi zawierać pozew o podwyższenie alimentów?
Zanim złożysz pozew o podwyższenie alimentów, warto dowiedzieć się, jakie informacje muszą się w nim znaleźć. Pozew o zmianę kwoty świadczenia alimentacyjnego powinien zawierać przede wszystkim:oznaczenie sądu oraz wydziału, do którego wnoszony jest pozew;
-dane osobowe stron, które będą brały udział w rozprawie;
-wartość przedmiotu sporu;
-uzasadnienie żądania podwyższenia alimentów oraz dowody;
-listę załączników;
-własnoręczny podpis osoby składającej pozew.
Więcej informacji dotyczących podwyższenia alimentów znajdziesz tutaj: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/podwyzszenie-alimentow/.
Artykuł sponsorowany