Podwyższenie alimentów na dziecko – co warto wiedzieć?

Wzrost kosztów związanych z utrzymaniem dziecka uprawnia do złożenia pozwu o podwyższenie kwoty uzyskiwanych alimentów. Pozew ten należy złożyć w wydziale rodzinnym sądu rejonowego, właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego lub dziecka. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat podwyższenia alimentów!
Kwota alimentów na dziecko nie jest ustalana raz na zawsze. W związku z rosnącymi potrzebami dziecka można się starać o zmianę wysokości świadczenia alimentacyjnego. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat podwyższenia alimentów, zapoznaj się z naszym artykułem.

Zobowiązanie do płacenia alimentów na dziecko – co warto wiedzieć?
Rozstanie, rozwód czy separacja często wiążą się z ustaleniem wysokości świadczeń alimentacyjnych na rzecz małoletnich dzieci. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice mają obowiązek płacić alimenty na dziecko, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. W sytuacji braku dobrowolnego wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego przez jednego z rodziców, drugi rodzic (pod opieką którego przebywa dziecko) może wnieść do sądu pozew o alimenty. Pozew trzeba złożyć w sądzie rejonowym (Wydział Rodzinny i Nieletnich) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego lub dziecka. Wybór sądu należy do rodzica składającego pozew. Warto wiedzieć, że zarówno pozew, jak i załączniki do pozwu, powinny zostać przygotowane w dwóch egzemplarzach – jeden dla sądu, drugi dla strony pozwanej. Złożenie pozwu o alimenty jest zwolnione z kosztów sądowych.

Jakie czynniki są brane pod uwagę podczas ustalania wysokości alimentów?
Będąc w temacie świadczeń alimentacyjnych, warto wspomnieć o czynnikach, które są brane pod uwagę podczas ustalania wysokości alimentów na dziecko. Przyznanie oraz wysokość alimentów są zależne od:
-Usprawiedliwionych potrzeb dziecka – są to przede wszystkim wyżywienie, koszty mieszkania, odzież i obuwie, koszty leczenia, środki czystości, dojazdy do szkoły i podręczniki szkolne oraz wydatki na rozrywkę i wypoczynek;
-Możliwości zarobkowych rodziców oraz ich możliwości majątkowych – to nie tylko dochody i zarobki uzyskiwane aktualnie, ale także dochody i zarobki, które rodzic może i powinien uzyskiwać przy dołożeniu odpowiedniej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki (stosownie do swoich sił fizycznych i umysłowych).

W jakiej sytuacji można wnosić o podwyższenie kwoty alimentów?
Wysokość alimentów zasądzonych w trakcie pierwszej rozprawy sądowej nie jest ostateczna. Z biegiem lat zmieniają się uzasadnione potrzeby dziecka – pojawiają się wydatki związane m.in. z edukacją, a często także z leczeniem czy rehabilitacją. Jednak zwiększenie potrzeb dziecka to nie jedyna sytuacja, w której możliwa jest zmiana wysokości świadczenia alimentacyjnego. O podwyższenie kwoty otrzymywanych alimentów można się starać również w przypadku, gdy zwiększyły się możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Może się zdarzyć, że osoba płacąca alimenty zaczęła otrzymywać wyższe świadczenia tytułem wykonywanej pracy lub osiąga większe zyski z prowadzonej działalności gospodarczej. W takich sytuacjach bardzo często okazuje się, że rodzic jest w stanie płacić znacznie więcej na utrzymanie swojego dziecka.

Jak starać się o podwyższenia alimentów na dziecko?
Jeżeli zależy Ci na podwyższeniu alimentów na dziecko, musisz wnieść do sądu pozew o zmianę ich kwoty. Pozew trzeba złożyć w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania uprawnionego do alimentów lub osoby zobowiązanej do alimentacji. Wybór sądu należy do osoby składającej pozew. Przed złożeniem pozwu o zmianę kwoty alimentów należy pamiętać, że żądanie podwyższenia alimentów powinno być właściwie uzasadnione i udokumentowane. Jeżeli przyczyną wniesienia pozwu jest wzrost kosztów związanych z utrzymaniem dziecka, konieczne będzie przedstawienie odpowiednich dowodów. Mogą to być np. rachunki związane z wychowaniem i utrzymaniem uprawnionego do alimentów, zaświadczenia ze szkoły czy też zaświadczenia od lekarzy. Jeśli z kolei powodem wniesienia pozwu jest poprawa sytuacji materialnej osoby zobowiązanej do zapłaty alimentów, jako dowód w sprawie mogą posłużyć np. zeznania podatkowe lub zeznania współpracowników. Sąd orzekając o podwyższeniu alimentów bierze pod uwagę uzasadnione potrzeby uprawnionego i możliwości zarobkowe oraz majątkowe zobowiązanego. Warto wiedzieć, że strona wnosząca pozew o podwyższenie kwoty alimentów jest całkowicie zwolniona z opłat sądowych.

Co musi zawierać pozew o podwyższenie alimentów?
Zanim złożysz pozew o podwyższenie alimentów, warto dowiedzieć się, jakie informacje muszą się w nim znaleźć. Pozew o zmianę kwoty świadczenia alimentacyjnego powinien zawierać przede wszystkim:oznaczenie sądu oraz wydziału, do którego wnoszony jest pozew;
-dane osobowe stron, które będą brały udział w rozprawie;
-wartość przedmiotu sporu;
-uzasadnienie żądania podwyższenia alimentów oraz dowody;
-listę załączników;
-własnoręczny podpis osoby składającej pozew.

Więcej informacji dotyczących podwyższenia alimentów znajdziesz tutaj: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/podwyzszenie-alimentow/.

Artykuł sponsorowany

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.