Nowe Stowarzyszenie „Partnerstwo Dla Zrównoważonego Rozwoju Zielone Miasto Dębica” które powstało na początku bieżącego roku właśnie wystąpiło z pierwszą inicjatywą. Powraca inicjatywa organizacji konkursu dla mieszkańców Dębicy na najpiękniejszy ogród i balkon. Konkurs ten przez szereg lat cieszył się ogromnym zainteresowaniem dębiczan.
„Przez szereg lat Gmina Miasta Dębica ogłaszała co roku Konkurs „Dębica w kwiatach”. Były kategorie: ogrody, ogródki przydomowe, balkony, tarasy. Zawsze było duże zainteresowanie i ogromna konkurencja. Komisja miała często nie lada problem, żeby każdego ocenić sprawiedliwie, docenić parę i pomysłowość. Każdy ogród, każdy balkon zachwycał nas. To był czas zaglądania do ukochanych, wypieszczonych zielonych zakątków. Trochę tak, jakby nam uchylali drzwi do swojego królestwa. Widać było ile serca wkładali uczestnicy w swoją pracę. Jedne ogrody były bardzo kolorowe, urządzone z przepychem i starannie wypielęgnowane. Inne stonowane, mniej kolorów, więcej zieleni, jakby przeznaczone do spokojnego kontemplowania piękna natury. Były nagrody, dyplomy, gratulacje. Ostatnie w 2010 roku” – mówi Danuta Malczak, pomysłodawczyni Projektu Partnerstwo Dla Zrównoważonego Rozwoju Zielone Miasto Dębica. Inspektor Nadzoru Prac w Terenach Zieleni, absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie, była pracownica Zieleni Miejskiej Urzędu Miejskiego w Dębicy.
Jak informują na swojej stronie internetowej członkowie Stowarzyszenia teraz Partnerstwo Dla Zrównoważonego Rozwoju Zielone Miasto Dębica powraca do tej tradycji i organizuje konkurs „Miasto Rozkwita w Przyrodzie”.
„Pokażcie na co Was stać. Niech się zgłasza jak najwięcej mieszkańców. Amatorzy, profesjonaliści, pasjonaci, miłośnicy przyrody. Czekajcie na ogłoszenie Konkursu. Na warunki uczestnictwa i nagrody” – zachęcają członkowie Stowarzyszenia.
„Partnerstwo Dla Zrównoważonego Rozwoju Zielone Miasto Dębica” powstało jak informują jego członkowie z porozumienia niewielkiej grupy mieszkańców, których łączy przywiązanie do swojego miejsca na ziemi, miłość do przyrody i chęć poprawy warunków życia i wizerunku naszego miasta.
„Cała siła tkwi w ludziach, którzy z entuzjazmem podeszli do tego projektu, są gotowi do współdziałania, do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Każdy wnosi tu swoje pomysły i rozwiązania i pracę na rzecz wspólnego dobra” – mówi Małgorzata Kędzior, która w Stowarzyszeniu jest koordynatorem zadania: Międzypokoleniowa Aktywność w Plenerze
Cały projekt „Zielonej Dębicy”, którego celem jest m.in. oprawa jakości życia mieszkańców oraz ograniczenie zmian klimatycznych, aktywizacja mieszkańców, promocja Miasta i poprawa jego wizerunku został podzielony na osiem zadań projektowych :1. Miasto rozkwita w przyrodzie,2.
Bylinowe ogrody integracji społecznej, 3.Zielona infrastruktura,4.Międzypokoleniowa aktywność w plenerze,5. Akcja edukacja ekologiczna, 6. Współpraca międzysektorowa i z miastami partnerskimi,7. Budżet i finanse,8. Strona internetowa i media społecznościowe.
Do realizacji poszczególnych zadań powołani zostali koordynatorzy, którzy najczęściej sami wybierali sobie temat, który jest im najbliższy.
W realizację projektu na obecną chwilę włączyli się: Danuta Malczak, Małgorzata Kędzior, Agnieszka Solecka, Kinga Zielińska-Madej, Jacek Borowiec, Piotr Michoń, Kazimierz Sak, Tomasz Solecki, Zdzisław Worek.