Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Uroczysta inauguracja Roku Władysława Strumskiego

Kilkudziesięciu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wystąpiło na deskach Domu Kultury Mors z okazji inauguracji Roku Władysława Strumskiego. Blisko półtoragodzinne widowisko publiczność przyjęła owacjami na stojąco. Koncert był także rozpoczęciem cyklu przedsięwzięć z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i wyrazem solidarności z narodem ukraińskim.  W czasie wydarzenia prowadzono zbiórkę publiczną na Ukraińców.

Zanim jednak na scenie pojawili się muzycy, burmistrz Mariusz Szewczyk oficjalnie rozpoczął obchody Roku Władysława Strumskiego. Włodarz Dębicy wręczył Krystynie Krawczyk, siostrze Władysława Strumskiego oraz wnuczce Małgorzacie Rycak, treść uchwały przyjętej przez Radę Miejską w Dębicy oraz okolicznościowe logo 2022 roku.

– Jesteśmy bardzo wzruszeni i dziękujemy, że pamięć o naszym dziadku jest podtrzymywana – mówiła Małgorzata Rycak.  

Zastępca burmistrza Maciej Małozięć przypomniał biografię Władysława Strumskiego. – Chciałbym, abyśmy na Władysława Strumskiego spojrzeli przez pryzmat wartości, jako na człowieka, który całym życiem służył: ojczyźnie, drugiemu człowiekowi i lokalnej społeczności.

Wiceburmistrz Małozięć podał przykłady niepodległościowej i patriotyczniej działalności Strumskiego oraz zaakcentował jego dorobek pisarski i popularyzatorski.

Później na scenę wyszła orkiestra, soliści i balet Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W pierwszej części koncertu zaprezentowali pieśni patriotyczne. Dębiczanie usłyszeli m.in. „Warszawiankę”, „Hymn Polski Podziemnej” oraz „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.

W czasie wydarzenia wolontariusze Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 przeprowadzili zbiórkę publiczną pn. „Dębica dla Ukrainy”.

Koncert był częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach uroczystości święta państwowego zaplanowano jeszcze Capstrzyk Strzelecki 1 marca oraz uroczystości patriotyczno-religijne 6 marca.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.