Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

W związku z sytuacją na wschodniej granicy obchody bez udziału Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz Miejskiej Orkiestry Dętej

Z uwagi na obecną sytuację za wschodnią granicą, niedzielne uroczystości patriotyczno-religijne z okazji Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”, będą miały skromniejszą formę i odbędą się bez udziału Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz Miejskiej Orkiestry Dętej.

Uroczystości rozpoczną się na dębickim rynku podniesieniem flagi i złożeniem kwiatów. Następnie, o godz. 10:30 w kościele pw. św. Jadwigi, odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny oraz pokoju na świecie, a po niej zgromadzeni udadzą się na Cmentarz Wojskowy, gdzie będzie miała miejsce modlitwa i złożenie kwiatów.

Cykl wydarzeń upamiętniających „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczął się 27 lutego br. koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. 1 marca, w rocznicęzamordowania działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy odbył się Capstrzyk Strzelecki, podczas którego odczytany został apel pamięci, w którym przypomniano m.in. nazwiska zamordowanych działaczy „WiN”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.Data obchodów wiąże się z zamordowaniem przez komunistów w 1951 roku siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którzy w okresie wojny działali na terenie Rzeszowszczyzny, w powiatach: dębickim, kolbuszowskim i rzeszowskim.

Władza komunistyczna chciała, aby pamięć o bohaterach niezłomnych, została całkowicie wyparta z polskiej świadomości. W związku z tym wszystkich mordowanych w piwnicach mokotowskiego więzienia grzebano potajemnie w bezimiennych dołach śmierci na Służewcu oraz na Powązkach. Miejsce pochówku przywódców IV Zarządu Głównego „WiN” do dzisiaj pozostaje nieznane. W 2003 r., staraniem weteranów ze Światowego Związku Żołnierzy AK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy, na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy odbył się symboliczny pogrzeb mjr. Adama Lazarowicza, gdzie wzniesiono symboliczny grób bohatera.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.