Większość alkomatów dostępnych na rynku musi być regularnie poddawana tak zwanej kalibracji. Trzeba tutaj powiedzieć, że zazwyczaj osoby prywatne, które są w posiadaniu alkomatów, często zapominają o tym kluczowym obowiązku w odróżnieniu od przedsiębiorstw. W wielu branżach to konieczne, aby na bieżąco kontrolować swoich pracowników, gdy tylko istnieje przypuszczenie o możliwości złamaniu prawa. Czasem na drugi dzień po imprezie możemy czuć się dobrze, niemniej na przykład zawodowi kierowcy muszą mieć pewność, że stężenie alkoholu w ich organizmie nie przekracza 0,2 ‰. Aby odczyt alkotestu był dokładny, a decyzja o uczestniczeniu w ruchu drogowym prawidłowa, należy poddawać alkomat okresowej kalibracji.
Jak wygląda od kuchni kalibracja alkomatu? Krótkie kompendium wiedzy
Czym jest kalibracja alkomatu? W zasadzie nie jest to nic nadzwyczajnego. To po prostu aktualizacja wzorca, na podstawie którego ukazują się wyniki na Twoim alkoteście. Urządzenie do pomiaru stężenia alkoholu wyposażone jest w specjalny sensor. Wyróżnić można w zasadzie dwa główne rodzaje tychże sensorów – elektrochemiczne i półprzewodnikowe. Te pierwsze są bardziej zaawansowane i używane w alkomatach, które mogą stanowić dowód w sprawie w sądzie. Półprzewodnikowe sensory kalibruje się zazwyczaj co 6 miesięcy, te elektrochemiczne z kolei rok po poprzedniej kalibracji. Warto tu zaznaczyć, że wytyczne w tej kwestii są zależne od producenta. Ale jeszcze raz – dlaczego kalibracja jest potrzebna? Wspomniany wcześniej wzorzec do ustalania wartości pomiarów aktualizowany jest z każdym wdechem powietrza. Czyli samo urządzenie posiada stałe parametry w płycie głównej, jednakże sensor podlega pewnego rodzaju regulacji, która jest zależna od właśnie ilości wykonanych pomiarów.
Czy można kalibrować alkomat samodzielnie? Liczy się dokładność – jest ona możliwa na własną rękę?
Z całą pewnością – jeśli jesteś posiadaczem alkomatu – zastanawiasz się, gdzie można wykonać profesjonalną kalibrację alkomatu. Z reguły umożliwiają to sklepy z testerami trzeźwości, jednakże to nie jest reguła. Godne uwagi jest Polskie Centrum Wzorcowania, które także wykonuje kalibrację urządzeń. Znajdziesz ich pod linkiem: najlepsze-alkomaty.pl. No właśnie, ale czy nie można wykonać korekty sensora na własną rękę? Niestety, ale nie jest to do końca możliwe, o ile nie wyposażysz się fachowy sprzęt. Konieczne są także sterylne warunki i warto tutaj zaznaczyć, że nawet wilgotność w pomieszczeniu jest ważna, tak więc laboratorium również odgrywa tutaj istotną rolę. Tylko prawidłowa kalibracja alkomatu może zagwarantować precyzyjne pomiary. To sprawia, że lepiej udać się do prawdziwych specjalistów w tej dziedzinie.