Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Czym jest kalibracja alkomatu? Poznaj sekrety strojenia sensora!

Większość alkomatów dostępnych na rynku musi być regularnie poddawana tak zwanej kalibracji. Trzeba tutaj powiedzieć, że zazwyczaj osoby prywatne, które są w posiadaniu alkomatów, często zapominają o tym kluczowym obowiązku w odróżnieniu od przedsiębiorstw. W wielu branżach to konieczne, aby na bieżąco kontrolować swoich pracowników, gdy tylko istnieje przypuszczenie o możliwości złamaniu prawa. Czasem na drugi dzień po imprezie możemy czuć się dobrze, niemniej na przykład zawodowi kierowcy muszą mieć pewność, że stężenie alkoholu w ich organizmie nie przekracza 0,2 ‰. Aby odczyt alkotestu był dokładny, a decyzja o uczestniczeniu w ruchu drogowym prawidłowa, należy poddawać alkomat okresowej kalibracji.

Jak wygląda od kuchni kalibracja alkomatu? Krótkie kompendium wiedzy
Czym jest kalibracja alkomatu? W zasadzie nie jest to nic nadzwyczajnego. To po prostu aktualizacja wzorca, na podstawie którego ukazują się wyniki na Twoim alkoteście. Urządzenie do pomiaru stężenia alkoholu wyposażone jest w specjalny sensor. Wyróżnić można w zasadzie dwa główne rodzaje tychże sensorów – elektrochemiczne i półprzewodnikowe. Te pierwsze są bardziej zaawansowane i używane w alkomatach, które mogą stanowić dowód w sprawie w sądzie. Półprzewodnikowe sensory kalibruje się zazwyczaj co 6 miesięcy, te elektrochemiczne z kolei rok po poprzedniej kalibracji. Warto tu zaznaczyć, że wytyczne w tej kwestii są zależne od producenta. Ale jeszcze raz – dlaczego kalibracja jest potrzebna? Wspomniany wcześniej wzorzec do ustalania wartości pomiarów aktualizowany jest z każdym wdechem powietrza. Czyli samo urządzenie posiada stałe parametry w płycie głównej, jednakże sensor podlega pewnego rodzaju regulacji, która jest zależna od właśnie ilości wykonanych pomiarów.

Czy można kalibrować alkomat samodzielnie? Liczy się dokładność – jest ona możliwa na własną rękę?
Z całą pewnością – jeśli jesteś posiadaczem alkomatu – zastanawiasz się, gdzie można wykonać profesjonalną kalibrację alkomatu. Z reguły umożliwiają to sklepy z testerami trzeźwości, jednakże to nie jest reguła. Godne uwagi jest Polskie Centrum Wzorcowania, które także wykonuje kalibrację urządzeń. Znajdziesz ich pod linkiem: najlepsze-alkomaty.pl. No właśnie, ale czy nie można wykonać korekty sensora na własną rękę? Niestety, ale nie jest to do końca możliwe, o ile nie wyposażysz się fachowy sprzęt. Konieczne są także sterylne warunki i warto tutaj zaznaczyć, że nawet wilgotność w pomieszczeniu jest ważna, tak więc laboratorium również odgrywa tutaj istotną rolę. Tylko prawidłowa kalibracja alkomatu może zagwarantować precyzyjne pomiary. To sprawia, że lepiej udać się do prawdziwych specjalistów w tej dziedzinie.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.