Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Dębicy odbyły się uroczystości narodowego święta z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych oraz mieszkańców Dębicy.

Obchody rozpoczęły się na dębickim Rynku zbiórką pocztów sztandarowych i ceremoniałem patriotycznym z udziałem asysty honorowej 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.

Następnie, w towarzystwie Miejskiej Orkiestry Dętej uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Solidarności, gdzie w intencji Ojczyzny odprawiona została Msza św. koncelebrowana przez proboszczów dębickich parafii. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi. Na zakończenie, delegacje władz samorządowych złożyły wiązanki kwiatów na Placu Gryfitów, przed figurą Matki Bożej Niepokalanej. W imieniu społeczności miasta Dębicy kwiaty składali burmistrz Mariusz Szewczyk z zastępcami: Maciejem Małozięciem i Jerzym Sieradzkim.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku. Regulowała prawa i obowiązki mieszkańców Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz zasady organizacji władzy państwowej. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała monteskiuszowską zasadę trójpodziału władzy. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowożytną ustawą zasadniczą. Stanowiła fundament przebudowy zagrożonej Ojczyzny. Była aktem ratowania niepodległości Rzeczpospolitej i wyrazem dążeń do nowoczesnego, otwartego i sprawiedliwego państwa. Przez lata niewoli i zaborów była symbolem wewnętrznej siły narodu zdolnego do narodowego i politycznego odrodzenia.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.