Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Rozpoczął się remont żydowskiej mogiły

Na osiedlu Wolica, w miejscu zbrodni dokonanej przez Niemców na żydowskiej społeczności Dębicy i regionu w 1942 roku, rozpoczęły się prace remontowe. Renowację grobu ofiar niemieckiej zbrodni sprzed osiemdziesięciu lat prowadzi firma Granity Skwara z Słopska k. Warszawy. Remont ma zakończyć się w lipcu br., przed planowanymi uroczystościami rocznicowymi.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz Dębicy, przy ul. 23 Sierpnia rozpoczęły się prace remontowe zbiorowej mogiły dębickich Żydów zamordowanych w lesie na Wolicy i zakopanych w dołach śmierci u stóp Łysej Góry w lipcu 1942 roku.

Prace renowacyjne odbywają się na zlecenie i pod merytoryczną opieką Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Wykonawcą robót jest firma Granity Skwara im. Stefana Skwary z Słopska k. Warszawy. Firma w swoim portfolio ma wiele upamiętnień, w tym m.in.: Panteon – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych na Powązkach Wojskowych w Warszawie; realizację nagrobków ofiar katastrofy smoleńskiej; remont kwater żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r.; renowację mogił Powstańców Warszawskich; renowację cmentarza „Cudu Nad Wisłą” w Radzyminie czy pomnik ofiar Zbrodni Wołyńskiej OUN-UPA.

Zakres prac przy mogile na Wolicy obejmuje m.in. obłożenie pomnika granitowymi płytami, oczyszczenie i impregnację podestu betonowego, ułożenie izolacji z folii i maty drenującej, obramowanie podestu palisadą, ułożenie nawierzchni podestu z płyt betonowych, ułożenie nawierzchni z kostki brukowej przy wejściu na teren mogiły oraz uporządkowanie terenu wokół pomnika.

W lipcu br. minie 80 lat od likwidacji dębickiego getta i zamordowania Żydów z Dębicy i regionu. Uroczystości rocznicowe z tej okazji samorząd Miasta Dębicy planuje zorganizować 21 lipca. W programie zaplanowano uroczystość na Wolicy oraz recital piosenek żydowskich w wykonaniu Małgorzaty Próchnik-Chołki w Domu Kultury Śnieżka w Dębicy.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.