Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dębica pamięta o zamordowanych w czasie likwidacji getta

W 80. rocznicę likwidacji żydowskiego getta przez Niemców uczczono Dzień Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy.  Uroczystości stały się okazją do odsłonięcia wyremontowanej przez Instytut Pamięci Narodowej mogiły zamordowanych Żydów w lesie Wolica.

Pierwsza odsłona uroczystości miała miejsce na Placu Mikołajkowów. Tam burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk, wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr oraz wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz złożyli kwiaty oddając hołd rodzinie Mikołajkowów, którzy z narażeniem życia uratowali przed zagładą trzynastoosobową rodzinę Reichów.

Później władze Dębicy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej,  samorządowcy z województwa, powiatu, miasta, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz dębiczanie spotkali się przy ulicy 23 Sierpnia, gdzie uczestniczyli w oficjalnych uroczystościach połączonych z odsłonięciem wyremontowanej mogiły ofiar niemieckiej zbrodni z 1942 roku.

– Dzisiejszy wyjątkowy dzień, osiemdziesiąta rocznica bestialskiego wymordowania żydowskiej społeczności przedwojennej Dębicy każe nam pozostawić w naszej świadomości trwały kamień pamięci, który z troską
i pietyzmem będziemy przekazywać kolejnym pokoleniom Polaków i Żydów. Ten kamień pamięci, to nasza troska o dziedzictwo pozostawione przez Tych, którzy na przestrzeni wieków żyli i tworzyli społeczność Dębicy, byli jej mieszkańcami, dbali o rozwój tego miasta. Dzisiaj naszą powinnością jest to, aby ocalić od zapomnienia pamięć o Nich oraz ich tragicznej historii – mówił w swoim wystąpieniu Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy.

W podobnym tonie pisała w liście do uczestników uroczystości Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. W jej imieniu list odczytał wicewojewoda Radosław Wiatr. – Nasza wspólna pamięć jest hołdem i wyrazem wielkiego szacunku dla bestialsko zamordowanych, dotkniętych niewyobrażalnym okrucieństwem nazistowskich zbrodni. Tereny, na których odbywa się uroczystość na zawsze już nosić będą ślady odciśnięte przez historię, które należy pielęgnować
i przekazywać kolejnym pokoleniom – pisała wojewoda.

Spotykanie upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia było bardzo ważne dla społeczności żydowskiej zgromadzonej przy mogile. – Miesiące wakacyjne są dla naszej społeczności bardzo trudne, bo wspominamy tragiczne wydarzenia w wielu miastach. Jestem wdzięczny, że Dębica pamięta. Mam wielkie uznanie dla lokalnego samorządu, który co roku organizuje te uroczystości – podkreślał Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

W uroczystości brał udział także profesor Daniel Offen, przewodniczący Związku Dębiczan w Izraelu. Wspominał on tragiczne wydarzenia z lipca 1942 roku – Dokładnie osiemdziesiąt lat temu na księżej łące zgromadzono Żydów z Dębicy oraz z innych miejscowości: musieli godzinami stać w słońcu. Od czasu do czasu niemieccy naziści strzelali do nich na oślep – tylko dlatego, że chcieli i mogli. Zebrali setki starych Żydów i załadowali ich na ciężarówki, które kilkakrotnie wracały po następnych, po czym zawoziły ich do lasu. Tam czekał na nich głęboki dół, w którym zostali rozstrzelani ze straszliwym okrucieństwem. Niektórzy członkowie mojej rodziny zostali pochowani właśnie w tym miejscu. Mój tato został na łące, bo wybrano go do pracy – podobnie jak kilku innych młodych ludzi. Jednak moi dziadkowie, cała moja dalsza rodzina, cała społeczność żydowska, właściwie wszyscy, których ojciec znał w swoim życiu, zostali załadowani do pociągu i kilka godzin później unieśli się do nieba w dymie ulatującym z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu.

Podczas uroczystości burmistrz Dębicy skierował także podziękowania dla Instytutu Pamięci Narodowej za odnowienie zbiorowej mogiły żydowskiej na Wolicy. – Było to naszym imperatywem, aby ten zbiorowy grób, w roku 80. rocznicy „Aktion Reinhardt” został odpowiednio zabezpieczony i odnowiony. Jest to bowiem wyjątkowy pomnik i świadek obecności wspólnoty żydowskiej w naszym mieście – mówił burmistrz dziękując instytutowi za wsparcie inicjatywy samorządu Miasta Dębicy.

Po przemówieniach  i modlitwie ekumenicznej nastąpiło odsłonięcie odnowionego przez Instytut Pamięci Narodowej grobu ofiar niemieckiej zbrodni. – Przed wojną w Dębicy mieszkali obok siebie Polacy i Żydzi, byli dla siebie sąsiadami i to obowiązek IPN-u oraz lokalnych samorządów, aby o tym pamiętać – podkreślał dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Na zakończenie Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy w Domu Kultury i Kinie „Śnieżka” odbył się recital pieśni żydowskich i bałkańskich w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.