Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„Dęby z Rogalina i polskie morze. Cecylia i Edward Raczyńscy” – wystawa w Muzeum Regionalnym w Dębicy

15 lipca br. w Muzeum Regionalnym w Dębicy miał miejsce wernisaż wystawy : „Dęby z Rogalina i polskie morze. Cecylia i Edward Raczyńscy”.

Wystawa składa się z części planszowej opracowanej przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz pamiątek osobistych po Cecylii i Edwardzie, które pochodzą z kolekcji Fundacji im. Raczyńskich i Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wystawę otworzył dyrektor muzeum, Jacek Dymitrowski, zebranych zaś gości powitał Przewodniczący Rady Miejskiej, Józef Sieradzki – jeden z pomysłodawców tej wystawy. Zarówno jemu, jak i Pawłowi Miłoszowi, drugiemu z pomysłodawców dyrektor wręczył specjalne podziękowania od muzeum.

„Rodzicami Chrzestnymi” wystawy są Stanisława i Marian Dybowscy, właściciele firmy TABOR, dzięki wsparciu których wystawa została udostępniona dębickiej publiczności. Do nich to właśnie dyrektor Dymitrowski skierował gorące podziękowania. Następnie przedstawił dzieje rodziny Raczyńskich i ich związki z Dębicą i okolicami oraz sylwetkę hrabiego Edwarda Bernarda Raczyńskiego, Prezydenta RP na Uchodźstwie, po czym zainteresowane osoby oprowadził po wystawie szczegółowo informując o każdym z prezentowanych artefaktów.

Józef Sieradzki odczytał list jaki do uczestników wernisażu skierowały panie: Viridianna hr. Rey nee Raczyńska i Katarzyna Raczyńska, córki hrabiostwa Cecylii i Edwarda Raczyńskich, które w przyczyn zdrowotnych nie mogły wziąć w nim udziału. Także Paweł Miłosz poinformował zebranych o współpracy jaką prowadzi Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy z Fundacją im. Raczyńskich.

źródło: Muzeum regionalne w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.