Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Kraj. Rośnie liczba prób samobójczych

W minionym tygodniu odnotowano kilka prób samobójczych, które dzięki interwencji policji okazały się nieudane. W Polsce rocznie odbiera sobie życie setki osób.

Zdecydowana i profesjonalna postawa żorskiej dyżurnej podkomisarz Agnieszki Szymańskiej zapobiegła popełnieniu samobójstwa przez 46-letnią kobietę. Dzięki spokojnej, empatycznej rozmowie prowadzonej przez dyżurną, policjanci odnaleźli zdesperowaną kobietę, która chciała utopić się w jednym ze stawów. Jej życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
W ubiegły czwartek przed godziną 18:00 do dyżurnego żorskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, że 46-letnia kobieta chce popełnić samobójstwo. Informacja pochodziła od bliskiej rodziny, która otrzymała tę wiadomość. Mundurowi po otrzymanym sygnale niezwłocznie rozpoczęli poszukiwania kobiety. Informacje przekazane przez zgłaszającego nie były precyzyjne, wiadomo było tylko, że kobieta jest zdesperowana i wymaga szybkiej pomocy.

Podczas gdy policjanci z patrolówki kierowali się w rejon, w którym mogła przebywać kobieta, dyżurna podkomisarz Agnieszka Szymańska, nie czekając na dalszy rozwój wypadków, nawiązała połączenie telefoniczne z kobietą i podjęła z nią rozmowę, starając się ją uspokoić i spowodować, żeby poczuła się bezpiecznie. Spokojna, trwająca kilkanaście minut rozmowa sprawiła, że 46-latka przełamała się i podała dyżurnej miejsce, gdzie się znajduje. Informacja o tym, gdzie znajduje się 46-latka, została natychmiast przekazana patrolowi. Kilka minut później kobieta była już bezpieczna pod opieką policjantów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dzień wcześniej, w środę policjanci uratowali nastolatkę, która chciała skoczyć z wiaduktu. Dzięki szybkiej i sprawnie przeprowadzonej interwencji, dziewczynka trafiła pod opiekę specjalistów. W minioną środę po południu dyżurny częstochowskiej komendy został poinformowany o możliwej próbie samobójczej 14-latki, która znajdowała się po zewnętrznej stronie wiaduktu na Północy. Młodszy aspirant Zbigniew Świda nawiązał z dziewczynką rozmowę i tym samym odwrócił jej uwagę, w tym czasie starszy posterunkowy Adrian Staniec podbiegł do 14-latki i w bezpieczny sposób ściągnął ją z wiaduktu. Dziewczynka trafiła pod opiekę specjalistów.

KIlka dni wcześniej policjanci z parczewskiej komendy uratowali 26-latka, który w nocy próbował odebrać sobie życie. Funkcjonariusze znaleźli desperata w pomieszczeniu gospodarczym z zaciśniętą na szyi pętlą. W ostatniej chwili odcięli mężczyznę i podjęli reanimację przywracając mu funkcje życiowe.

Patrol z parczewskiej komendy w niedzielną noc został skierowany przez dyżurnego do jednego z domów jednorodzinnych na terenie gminy Milanów. Według zgłoszenia młody mężczyzna próbował targnąć się na swoje życie.
Już po kilku minutach mundurowi znaleźli się na miejscu. Liczył się czas i każda sekunda. Policjanci natychmiast zlokalizowali pomieszczenie gospodarcze, a w nim młodego mężczyznę z zaciśniętą na szyi pętlą, dotykającego stopami podłoża.
Mundurowi odcięli go i wynieśli z pomieszczenia. Ponieważ 26 – latek był nieprzytomny i  bez funkcji życiowych policjanci przystąpili do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.  Po kilku minutach przywrócili mu oddech. Następnie ułożyli mężczyznę w pozycji bocznej bezpiecznej i kontrolowali jego stan do czasu przyjazdu ratowników.

Zawsze tego typu zgłoszenia traktujemy z najwyższym priorytetem, bo najważniejsze jest zawsze zdrowie i życie ludzkie. Bardzo często osoby planujące popełnić samobójstwo, wcześniej dają sygnały ostrzegawcze. Nie ignorujmy cichego wołania o pomoc. Dajmy im odczuć, że w tej trudnej sytuacji nie są same. Bądźmy empatyczni. Szczera rozmowa i pomoc specjalisty może uratować takiej osobie życie.

Wykaz telefonów, gdzie osoby mogą otrzymać specjalistyczne wsparcie i pomoc:
Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym dla dorosłych: 800 702 222.
Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212.
Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002.
W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia należy dzwonić pod numer alarmowy 112.
Źródło: Policja.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.