Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Najwięcej ludzi w Polsce podczas pandemii chodziło do kościoła w diecezji tarnowskiej – opublikowano dane za 2021 rok

W diecezji tarnowskiej w 2021 roku podczas liczenia wiernych w kościołach było 59,1 procent wiernych, a 21,9 procent przystąpiło do Komunii Świętej. To najwięcej w Polsce. Dane opublikował dziś Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Ponieważ w 2020 roku nie było liczenia w kościołach, porównując dane za 2019 rok w diecezji tarnowskiej jest spadek frekwencji o prawie 12 procent i w przypadku wskaźnika dotyczącego przyjmowania Komunii to spadek o ponad 4 procent.

Jak mówi dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. Michał Dąbrówka, podczas liczenia wiernych kończyła się pandemia koronawirusa.
– Dane nas niepokoją, bo rzesza osób nie pojawiła się wtedy w kościele, kiedy było liczenie wiernych. Trwała wtedy pandemia, wiele osób żyło w lęku, w obawie o zarażenie się. Tymczasem wstępne obliczenia z ostatniego liczenia wiernych w końcówce 2022 roku mówią o wzroście liczby wiernych w kościołach diecezji. Wskaźnik ten wynosi 61,5 procent.

Najwięcej ludzi chodzi do kościoła w dekanacie Ujanowice to prawie 81 procent. W tym dekanacie także najwięcej osób przystępuje do Komunii, to 33,5 procent. Wysokie wskaźniki są także w dekanatach krynickim i limanowskim.
Ks. Michał Dąbrówka dodaje, że podczas pandemii zmarło wiele osób starszych.
– Dwa lata pandemii przyniosły dużą liczbę zgonów zwłaszcza osób starszych. Brakuje w kościołach starszych ludzi, którzy byli pobożni i chodzili na Msze. W rozmowach z duszpasterzami zauważamy, że mamy problem z młodzieżą i z młodymi małżeństwami. To jest dla nas wyzwanie jeśli chodzi o duszpasterstwo, żeby próbować do nich dotrzeć.
Źródło: Diecezja Tarnowska

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.