Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dębica pamięta o rozstrzelanych w 1944 roku

Młodzież, samorządowcy i mieszkańcy miasta uczcili 79. rocznicę rozstrzelania 54 więźniów przez Niemców. Był to odwet Niemców za akcję dywersyjną żołnierzy AK na niemiecki pociąg w okolicach Czarnej. Na nasypie kolejowym w Dębicy zginęli przede wszystkim mieszkańcy Checheł.

amte tragicznego wydarzenia z 1944 roku uczczono mszą św., a także złożeniem kwiatów przed obeliskiem pod cegielnią oraz przy zbiorowej mogile pomordowanych na Wojskowym Cmentarzu w Dębicy.

Miasto Dębicę w czasie uroczystości reprezentował Mariusz Szewczyk burmistrz Dębicy, jego zastępca Maciej Małozięć oraz Józef Sieradzki przewodniczący Rady Miejskiej wraz z radnymi. – Chociaż od egzekucji minęło 79 lat, świadomość tego, że stoimy w miejscu, w którym doszło do tak wielkiej tragedii jest wstrząsająca, ale też pozwala na wyciągnięcie ważnych wniosków. Niech pamięć o poległych i zamordowanych bohaterach naszej Ojczyzny będzie naszą siłą, która pozwoli jednoczyć pokolenia Polaków – mówił burmistrz Dębicy.

Rys historyczny wydarzeń z okresu niemieckiej okupacji przedstawił zastępca burmistrza Maciej Małozięć, który podkreślił dramat akcji pacyfikacyjnych przeprowadzonych przez okupanta niemieckiego w 1943 roku, które realizowane były na obszarze całego powiatu dębickiego. Wiceburmistrz wspomniał m.in. pacyfikację Checheł, przeprowadzoną 19 listopada 1943 roku przez oddziały policji, żandarmerii i wojska niemieckiego. Blisko 20 mężczyzn aresztowanych podczas pacyfikacji zostało rozstrzelanych 2 lutego 1944 roku w Dębicy. Nazwisk wszystkich zamordowanych tego dnia do dzisiaj nie udało się ustalić. Ogółem pod nasypem kolejowym w Dębicy zamordowano 54 osoby, chociaż część źródeł podaje liczbę 53 ofiar. Trzynaście lat po wojnie, w 1958 roku, ich ciała zostały ekshumowane i pochowane w zbiorowej mogile na dębickim Cmentarzu Wojskowym.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.