20 lat Muzeum Regionalnego w Dębicy

W tym roku przypada 20 rocznica uruchomienia Muzeum Regionalnego w Dębicy. Inicjatorem powstania w 2003 roku w mieście nad Wisłoką muzeum był ówczesny burmistrz Edward Brzostowski. W jednym z ponad 100 letnich wówczas budynków na terenie dawnej jednostki wojskowej, a wcześniej koszar kawalerii przy dzisiejszej ulicy Ratuszowej rozpoczęto tworzenie muzeum regionalnego.

Otwarcie Muzeum Regionalnego w Dębicy 2003 rok

Organizację muzeum powierzono wówczas Januszowi Ożogowi, który został jego pierwszym dyrektorem. Pierwsze zbiory muzeum pochodziły z Izby Regionalnej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej, zakładowych Sal Tradycji niektórych dębickich firm oraz od osób prywatnych. W 2007 roku dyrektor Ożóg odszedł na emeryturę a nowym dyrektorem został Jacek Dymitrowski. Wówczas też w związku z akcją rewitalizacji terenów byłej jednostki wojskowej muzeum wzbogaciło się o dwa sąsiednie budynki. Jeden z nich został przeznaczony na stałą wystawę dotyczącą historii dębickiego garnizonu wojskowego, drugi zaś na archiwum i bibliotekę muzealną.

Otwarcie Muzeum Regionalnego w Dębicy 2003 rok
Biskup Leszek Leszkiewicz i Edward Brzostowski w Muzeum Regionalnym w Dębicy

Jacek Dymitrowski funkcję dyrektora pełnił do grudnia 2022 roku. W lutym 2023 roku dyrektorem Muzeum Regionalnego w Dębicy został Tomasz Czapla, dotychczas kustosz muzeum , a wcześniej nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 2 w Dębicy.

Obecnie muzeum posiada cztery działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy. Oprócz tego prowadzi wystawy czasowe, tematycznie związane z terenami obecnych powiatów: dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego, lekcje muzealne oraz warsztaty dotyczące historii kultury i sztuki. Dysponuje także nowo utworzoną biblioteką regionalną oraz własną salką projekcyjną.

Jacek Dymitrowski dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy w latach 2007-2022

Jak informują na swojej stronie na FB pracownicy muzeum w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 20-lecia działalności muzeum planowane jest przearanżowanie wystaw stałych w budynku głównym.

„Konieczność ta wynika z potrzeby prezentacji aktualnego stanu wiedzy o przeszłości naszego regionu, wzbogacenia wystawy w nowe eksponaty, wreszcie podniesienia standardu zwiedzania.
Od 1 marca br. nieczynne będą ekspozycje pt. Dzieje dębickiego przemysłu, Dębica i jej mieszkańcy w latach 1358 – 1939, oraz Ziemia Dębicka w latach 1939 – 1944.
W tym czasie w ofercie muzeum będą mogli Państwo obejrzeć wystawy:1. Dzieje Dębickiego Garnizonu2. Dom na podgórzu. Kultura ludowa ziemi dębickiej.3. Radio nostalgia 2 – wystawa odbiorników radiowych z lat 1946 – 1966, z kolekcji Ks. Ryszarda Piaseckiego (wystawa czasowa).
Ponowne otwarcie wystawy Dębica – portret miasta i mieszkańców 1358 -1939 planowane jest na noc muzeów 12 maja. Wystawę pt. Dębica Walcząca 1939 -1951 planujemy natomiast otworzyć we wrześniu br.
Mamy nadzieję, że w nowej aranżacji wystawy zyskają na jakości, wpłyną na szerokość naszej oferty, co spotka się z Państwa zadowoleniem i większą frekwencją. Za utrudnienia w realizacji Państwa planów serdecznie przepraszamy, prosimy o wyrozumiałość i cierpliwe oczekiwanie” – informują na swojej stronie FB pracownicy muzeum.

Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.