Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dobra organizacja miejsca pracy równa się wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa

Budowa zawsze wzbudza wiele emocji – wśród nich łatwo jest zapomnieć o kilku ważnych szczegółach, które mają bezpośredni wpływ na poziom organizacji, a co za tym idzie także bezpieczeństwo. Tuż przed faktycznym rozpoczęciem działań związanych stricte z budową, powinno się ogrodzić plac, a także przyłączyć wodę i prąd. W przypadku większych robót, nie można pominąć kwestii zaplecza magazynowego oraz pomieszczeń socjalnych dla ekipy budowlanej. W wielu przypadkach organizacja jest ważnym aspektem, od którego zależy reszta wykonywanych obowiązków. Warto więc zawczasu rozważyć poszczególne elementy, by uniknąć przestojów oraz nie narażać pracowników na poniesienie jakichkolwiek urazów.

Organizacja placu budowy krok po kroku, czyli o czym musisz pamiętać tworząc plac budowy
Przepisy prawa budowlanego jasno określają, jakich zasad powinni się trzymać wszyscy zaangażowani w proces budowy. Właściwe zabezpieczenie placu budowy jest tu kluczowym elementem, a jego organizacja ma ogromne znaczenie dla dalszych prac. Przed startem warto jest rozważyć kilka aspektów oraz dobrze zapoznać się z wymogami wystosowanymi przez zarząd.

  • Ogrodzenie działki na której będą trwały prace jest pierwszym krokiem na liście, jaki trzeba spełnić. Nie możesz pominąć faktu, że podczas prac ziemnych, kiedy po działce jeżdżą liczne maszyny budowlane, łatwo jest zupełnie nie zauważyć niewielkich, acz istotnych, rzeczy znajdujących się w obrębie terenu budowy. Mowa tu o znakach granicznych, studzience wodomierzowej czy rozdzielni elektrycznym. Wszystkie te przedmioty mogą ulec znacznemu zniszczeniu, kiedy napotka je łyżka koparki. W celu lepszej organizacji placu, dobrze jest wbić drewniane słupki przy znakach granicznych i dodatkowo obkleić je kolorową taśmą – wtedy minimalizuje się wystąpienie wyżej przytoczonej sytuacji.
  • Pomieszczenia dla pracowników czy składzik na sprzęty i materiały budowlane powinny zajmować dogodną lokalizację. W tym przypadku dobrze postawić na standardowy blaszak; jest on bardzo prosty w budowie, a jego późniejszy demontaż nie stanowi żadnego problemu.
  • Odpowiedni montaż, eksploatacja i obsługa maszyn jest objęta szczególnymi wytycznymi dotyczącymi między innymi poziomu doświadczenia osób ich obsługujących, a także dokumentów przeglądowych. Wprowadzając je na plac budowy, najpierw upewnij się czy na pewno plac jest poprawnie oznakowany.
  • Wyposażenie placu budowy powinno obejmować dodatkowe zabezpieczenia budowlane. Oferuje je między innymi firma STRUMIN. W zależności od zakresu wykonywanych prac, przedsiębiorca posiada w swoim asortymencie zarówno skrzynie antywłamaniowe zabezpieczające sprzęt przed kradzieżą, jak i siatki do pracy na wysokości. Na stronie https://strumin.pl/ znaleźć można wiaty BHP, przeznaczone typowo do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i komfortu pracy.

Stała kontrola budowy pozwoli ci lepiej przewidywać ewentualne niebezpieczeństwa
Każde prowadzenie robót budowlanych podlega nadzorowi inspektora nadzoru budowlanego, realizowanego zwłaszcza przez kontrolę. W razie występowania jakichkolwiek niedogodności lub braku elementów zabezpieczających pracowników i osoby postronne, inspektor może wydać postanowienie o wstrzymaniu robót budowlanych. Aby tego uniknąć, ważne jest odpowiednie dopracowanie procesu przygotowawczego do prac. Wysoki poziom organizacji minimalizuje ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy – pamiętaj, że warto jest dmuchać na zimne, zwłaszcza gdy chodzi o ludzkie życie. Nieodpowiednio przygotowany plac budowy w rezultacie może okazać się bardzo kosztownym i ryzykownym błędem.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.