Jak Polak z Dębicy uratował Niemkę przed radzieckimi żołnierzami

Niezwykła historia rodziny Baryczów z Dębicy, którzy byli jednymi z pierwszych osadników na Dolnym Śląsku przedstawiona została w filmie wyemitowanym w lutym br. na kanale History Hiking na Youtube. We wrześniu 1945 roku do miejscowości Łokietek (późniejszy Walim) przybył ze swoją liczną rodziną Walenty Barycza z Dębicy. Wydarzenia które miały miejsce później na długo zapadły w pamięci członków rodziny i lokalnej społeczności.

Walenty Barycza miał jedenaścioro dzieci: czworo z pierwszego małżeństwa i siedmioro z drugiego. Po przybyciu na Ziemie Odzyskane (Walenty dotarł tam razem z Rosjanami) potrzebował dużego domu i gospodarstwa które pomieści i wyżywi tak liczną rodzinę.

Rosjanie dali mu wolną rękę w wyborze domu i pozwolili wybrać ten który najbardziej odpowiadał licznej rodzinie. Walenty wybrał duży dom z zadbaną gospodarką w którym mieszkała niemiecka rodzina. Rosjanie nakazali, że dół domu mają zająć Niemcy, a piętro zostało przydzielone rodzinie Baryczów. Rosjanie przychodzili sprawdzać jak wygląda sytuacja co godzinę, pytając Baryczów czy wszystko jest w porządku, czy Niemcy się nie awanturują lub w inny sposób nie przeszkadzają polskiej rodzinie.

Co było dalej mogą Państwo dowiedzieć się z filmu kanału History Hiking. Polecamy !

Jak Polak uratował Niemkę przed radzieckimi żołnierzami. Rzecz o dobrych i złych charakterach – YouTube

Artykuł ukazał się po raz pierwszy na portalu ziemiadebicka.pl 7 marca 2021 roku

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.