Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

106. rocznica urodzin Marii Mądro z Bobrowej

Maria Mądro ps. „Jaskółka” /Koloryzacja ziemiadebicka.pl

106 lat temu urodziła się Maria Mądro ps. „Jaskółka” z Bobrowej. Wraz z mężem Janem prowadziła aktywną działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej. Organizowali pomoc dla ludności wysiedlonej z ziem włączonych do Rzeszy, dla zagrożonych aresztowaniem lub wywózką na roboty do Niemiec, a także więźniom pobliskiego obozu w Pustkowie. Maria Mądro była działaczką ZMW „Wici”, łączniczką i kolporterką prasy BCh oraz kierowniczką placówki Zielonego Krzyża w Bobrowej.

9 lipca 1943  oddziały niemieckie dokonały pacyfikacji wsi Bobrowa podejrzanej o ukrywanie Żydów, jeńców sowieckich i partyzantów. Masakrę rozpoczęto od domu Mądrów. Maria niczego nie ujawniła. Postrzeloną jeszcze żywą rzucili w ogień płonącego domu, przedtem na jej oczach dokonując tego samego z jej matką, ojczymem i siedmiomiesięcznym synkiem Adasiem.

Zginęło także 18 mieszkańców wsi zastrzelonych w czasie ucieczki. Tylko Jan Mądro zdołał zbiec zabierając ze sobą 6 – letnią córeczkę Danusię i ukrywając ją u rodziny. Kilka dni później wrócił do Bobrowej, gdzie został aresztowany i rozstrzelany. Pacyfikację przeżyła tylko ich córka Danusia. Maria Mądro pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Maria Mądro z rodziną / Fot. ze zbiorów Radosława Wójcika

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.