Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej organizacje kombatanckie, samorządowcy, młodzież oraz rodziny pomordowanych 83 lata temu przez NKWD wzięli udział w uroczystościach patriotycznych na Placu Mikołajkowów. Zebrani uczcili również pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

Hymnem narodowym rozpoczęły się tegoroczne uroczystości na Placu Mikołajkowów, w miejscu gdzie w latach 2009 i 2010 posadzono „Dęby Pamięci”. Następnie Zbigniew Drzymała, jeden z inicjatorów upamiętnienia tragicznych wydarzeń sprzed 83 lat, przywołał osobę por. Stanisława Gielarowskiego, który został zamordowany w 1940 r. w lesie katyńskim pod Smoleńskiem. – Za suchymi faktami, wielkimi liczbami kryją się nie tylko dramaty oficerów Wojska Polskiego i policji, ale także ich najbliższych, pozostawionych matek, ojców, braci, sióstr, owdowiałych żon, narzeczonych, osieroconych dzieci – czekających z nadzieją, jak się później miało okazać, płonną, niekiedy po kilkadziesiąt lat po wojnie, na ich powrót. Ten okrutny mord zmienił naszą historię, zmienił los tysięcy polskich rodzin, również wielu z obecnych dzisiaj na tym placu – mówił do zgromadzonych Zbigniew Drzymała.

O artystyczną oprawę uroczystości zadbała Grupa Safo Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Po występie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz I Liceum Ogólnokształcącego złożyli znicze przy symbolicznych obeliskach upamiętniających ofiary zbrodni dokonanej przez NKWD w 1940 roku.

Modlitwę w intencji zamordowanych jak i ofiar katastrofy smoleńskiej poprowadził ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii św. Jadwigi. Po niej złożono znicze oraz wiązanki kwiatów przy obeliskach.

Szczególnym punktem uroczystości było wręczenie rodzinom pomordowanych „Pamiątek Katyńskich”. Każda z nich zawierała nabój pistoletowy wypełniony ziemią z dołów, w których były pochowane ofiary mordu katyńskiego. Ziemia została pobrana 13 czerwca 2012 roku w Katyniu. Pamiątka zawiera także fotografię gobelinu „Matki Bożej Katyńskiej” znajdującego się w Katyniu oraz tabliczkę z imieniem, nazwiskiem oraz stopniem i funkcją ofiar mordu katyńskiego. Pamiątki zostały przygotowane przez ks. Ryszarda Piaseckiego oraz samorząd Miasta Dębicy.

Zgromadzeni podczas uroczystości oddali również hołd tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Na pokładzie prezydenckiego samolotu oprócz śp. Lecha Kaczyńskiego z małżonką znajdowali się także czołowi politycy z różnych ugrupowań, przedstawiciele wojska, duchowieństwa, świata kultury i Rodzin Katyńskich, którzy udawali się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, aby uczcić pamięć pomordowanych polskich oficerów.

Dziękując rodzinom i wszystkim osobom zaangażowanym i biorącym udział w uroczystościach burmistrz Mariusz Szewczyk zaapelował – niech nasza obecność podczas dzisiejszych uroczystości będzie świadectwem wspólnej troski o należne oddanie hołdu wszystkim ofiarom zbrodni NKWD popełnionej na elicie polskiego narodu wiosną 1940 roku.

Organizatorami dębickich uroczystości z okazji 83. rocznicy zbrodni katyńskiej i 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej byli: Miasto Dębica oraz partnerzy: Parafia pw. Św. Jadwigi, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. Dębickich Saperów w Dębicy.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.