Previous
Next
Previous
Next

Z archiwów „Mechanika” : Dyrektor Stanisław Kruczek

Urodził się tuż przed wybuchem I wojny światowej 27 kwietnia 1914 w Barcicach pod Nowym Sączem. Do Dębicy trafił na początku lat ’50 XX wieku i tutaj przez 23 lata aż do emerytury były dyrektorem dębickiego „Mechanika”. Za jego czasów szkoła przeżywała intensywny rozkwit, który zauważalny jest do dzisiaj.

„Na okres sprawowania funkcji przez dyrektora Stanisława Kruczka Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy przeżywał swój dynamiczny rozwój. Władze powiatu wspierały szkołę w jej rozbudowie. Wybudowano nowe skrzydło szkoły dydaktyczne, sale gimnastyczne, kotłownię, stadion, budynek trybun oraz rozbudowano warsztaty szkolne. Dyrektora Kruczka wspierali wicedyrektorzy – magister inżynier Ryszard Bubel i magister inżynier Hilary Bielatowicz. Dyrektor Kruczek był humanistą, historykiem natomiast inżynierowie, zastępcy dbali o rozwój szkolnictwa zawodowego. Należy dodać, że za czasów jego rządów w naszej szkole wzięły swój początek wszystkie szkoły zawodowe takie jak szkoła przyzakładowa WSK Dębica, szkoła przyzakładowa Stomil czy szkoła w Pustkowie” – mówi Paweł Miłosz, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy oraz jej absolwent.

Stanisław Kruczek

Zapraszamy do podzielenia się wspomnieniami o dyrektorze Stanisławie Kruczku na naszym FB wszystkich którzy go znali, absolwentów dębickiego”Mechanika” i przyjaciół szkoły.

Stanisław Kruczek – nota biograficzna

Stanisław Kruczek urodzony 27 kwietnia 1914 roku w Barcicach powiat Nowy Sącz. 17 czerwca 1935 roku ukończył gimnazjum humanistyczne i otrzymał świadectwo dojrzałości, a następnie w okresie od 20 września 1935 do 19 września 1936 odbył zasadniczą służbę wojskową. Następnie kontynuował naukę i ukończył dwuletnie Państwowe Pedagogiczne Pedagogium w Krakowie.
Pierwszą pracę zawodową podjął po zakończeniu działań wojennych. Od 15 września 1945 roku do 31 sierpnia 1946 roku pracował w Zakładach Przemysłu Bawełnianego. 1 września 1948 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w Państwowej Szkole Przemysłowej w Wolbromiu ucząc równocześnie w latach 1949- 1951 w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach na Wydziale Humanistycznym i Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach. Po złożeniu egzaminu końcowego uzyskał kwalifikacje do nauczania historii w szkołach ogólnokształcących stopnia podstawowego i licealnego oraz w zakładach kształcenia nauczycieli w Wolbromiu gdzie pracował do 31 sierpnia 1951 roku. Od 1 września 1951 roku podjął pracę nauczyciela historii oraz nauki o Polsce i świecie współczesnym w Technikum Mechanicznym i Zasadniczej Szkole Zawodowej w Dębicy. W okresie od 4 listopada 1952 do 31 stycznia 1953 ukończył kurs czeladniczy przemysłu gumowego na poziomie średnim zorganizowany przez Zakłady Przemysłu Gumowego Dębica . Od 1 września 1954 do 31 sierpnia 1972 Stanisław Kruczek pełnił obowiązki dyrektora Technikum i Zasadniczej Szkoły Chemicznej Ministerstwa Przemysłu Chemicznego oraz Zasadniczej Szkoły Przyzakładowej „Stomil”. 1 września 1957 został powołany przez dyrekcję Okręgową Szkolenia Zawodowego w Rzeszowie na dyrektora Technikum Mechanicznego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Funkcje dyrektora pełnił do 31 sierpnia w roku szkolnym 1975 roku. W roku szkolnym 1975/76 Stanisław Kruczek zatrudniony był w niepełnym wymiarze godzin charakterze nauczyciela historii, a następnie przeszedł na emeryturę.
Za swoją pracę pedagogiczną i kierowniczą został odznaczony licznymi odznaczeniami państwowymi i resortowym i między innymi Złotym Krzyżem Zasługi (1966), Krzyżem Kawalerskim (1971) i Medalem 30-lecia PRL (1974).

Stanisław Kruczek zmarł w 1979 roku w wieku 65 lat .

Za udostępnione zdjęcia dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy i Panu Pawłowi Miłoszowi.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.