Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Zatrzymani sprawcy wprowadzania fałszywych certyfikatów potwierdzających szczepienie przeciwko SARS-CoV-2

Zarząd w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wspólnie z Wydziałem w Warszawie Biura Spraw Wewnętrznych Policji, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie w dniu 23 maja 2023 roku dokonali zatrzymania 10 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do systemu gabinet.gov.pl certyfikatów poświadczających szczepienie na COVID-19 osobom, które takiego szczepienia nie odbyły. Wobec 9 osób zastosowano izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sprawcy w wyniku swojej działalności wprowadzili ok. 4000 fałszywych certyfikatów uzyskując korzyść majątkową w kwocie ok. 4 mln. zł.

Wydział Operacyjno-Śledczy Zarządu w Krakowie CBZC wspólnie z Wydziałem w Warszawie Biura Spraw Wewnętrznych Policji prowadzi postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do rejestrów państwowych fałszywych danych o szczepieniach przeciwko COVID-19 osób, które w rzeczywistości nie przeszły procedury szczepienia. Na podstawie zebranego materiału Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu i wiarygodności dokumentów w tym poświadczenia nieprawdy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej co do okoliczności mających znaczenie prawne, poprzez wprowadzenie danych informatycznych w systemie gabinet.gov.pl potwierdzających przeprowadzenie szczepienia przeciwko Covid-19.

W toku zebranego materiału ustalono, iż podejrzani wprowadzili ok. 4000 fałszywych certyfikatów szczepień osiągając korzyść majątkową w kwocie ok. 4 mln zł. W toku przeprowadzonej realizacji zatrzymano 10 osób, przeprowadzono przeszukania pod 11 adresami. Łącznie w sprawie przedstawiono zarzuty 11 osobom z art. 258 § 1 i § 3 kk, tj. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, art. 271 § 1 i § 3 kk. tj. poświadczenia nieprawdy.

Wobec 9 osób Sąd Rejonowy w Krakowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. W ramach działań funkcjonariuszy zabezpieczono sprzęt elektroniczny w postaci laptopów, telefonów, przenośnych nośników danych oraz mienie w łącznej kwocie 148 tys. zł. Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Źródło: Policja.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.