43. rocznica porozumień sierpniowych

31 sierpnia, w samo południe, pod krzyżem na Placu Solidarności w Dębicy władze miejskie i przedstawiciele związków zawodowych uczcili 43. rocznicę porozumień sierpniowych zawartych przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 r. Po krótkiej modlitwie delegacje złożyły kwiaty pod krzyżem Solidarności.

Podpisane porozumienia w Gdańsku pomiędzy komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian w 1989 roku tj. obalenia komunizmu. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 r., prawo do strajku, transmisję niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu oraz ograniczenie cenzury.

Podpisane w tym dniu w Stoczni Gdańskiej porozumienia sierpniowe zakończyły trwające w całym kraju strajki i stały się początkiem upadku komunizmu. Doprowadziły także do uwolnienia więźniów politycznych oraz dały możliwość przeprowadzenia reform gospodarczych. 31 sierpnia obchodzimy w Polsce święto państwowe pn. Dzień Wolności i Solidarności.

źródło: UM Dębica

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.