Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

70 lat temu powstał pierwszy Rodzinny Ogródek Działkowy w Dębicy !

Istnieją w Dębicy od lat 50 XX wieku. Zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza mieszkańców dębickich bloków, a w czasie pandemii przeżywały prawdziwy renesans. Kawałek ziemi w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych w Dębicy użytkuje blisko 2000 rodzin. Pierwszy ogródek w Dębicy „Kolejarz” przy ul. 1 Maja powstał dokładnie 70 lat temu – w 1953 roku.

Najstarszy Rodzinny Ogródek Działkowy w Dębicy „Kolejarz” przy ul. 1 Maja

Po „Kolejarzu” pojawiły się w kolejnych latach następne ogródki działkowe na terenie miasta: Kępa, Praca, Relaks, Słoneczko, Stokrotka, Szarotka, Szron, Transportowiec, Tulipan, Urodzaj , Wolica i Zacisze. W chwili obecnej z ogródków działkowych na terenie miasta Dębica korzysta blisko 2000 osób z rodzinami.

ROD Szron w Dębicy

Zainteresowanie rodzinnymi ogródkami działkowymi wzrosło w okresie pandemii. Widać to było choćby po niewielkiej liczbie ogłoszeń dotyczących odsprzedaży prawa do korzystania z ogródka wraz z znajdującą się na nim infrastrukturą i roślinami. Ceny w takich ogłoszeniach kształtowały się w 2020 – 2022 roku od 20-40 tysięcy złotych w zależności od lokalizacji ogródka działkowego i znajdującego się na jego terenie wyposażenia. Im ładniejszy domek czy altana na nim oraz pięknie urządzony teren zielony tym cena wyższa.Dziś ROD to niejednokrotnie bardzo wygodne miejsca co wypoczynku z dostępem do internetu, basenem i komfortowym domkiem z altaną. Niejeden domek jest też chroniony przy użyciu kamer z monitoringiem i rolet antywłamaniowych.

Ogródek Działkowy w Dębicy „Szarotka” przy ul. 1 Maja

Dokładnej liczby ogródków działkowych które są do tzw. sprzedaży nie sposób określić, bo jak mówi prezes Okręgu Podkarpackiego PZD Stefan Żyła okręg nie prowadzi statystyk oraz nie pośredniczy w nabywaniu/zbywaniu działek, a umowy są zawierane bezpośrednio pomiędzy zbywającym i nabywającym.Historia ROD

Pierwsze ogródki działkowe powstały w Polsce już pod koniec XIX wieku. Większe zainteresowanie tego rodzaju aktywności pojawiło się po II wojnie światowej, kiedy to ogródki działkowe były źródłem własnych warzyw i owoców dla rodzin. Największym zainteresowaniem ROD cieszył się natomiast w latach 80 XX w. kiedy to powstał Polski Związek Działkowców, który funkcjonuje do dziś.

Ogródek Działkowy w Dębicy „Szarotka” przy ul. 1 Maja

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.