Kraj. Przez 4 lata oszukiwał w Internecie przejmując konta w mediach społecznościowych

Funkcjonariusze Wydziału w Kielcach CBZC zatrzymali 29-letniego mężczyznę poszukiwanego przez 27 jednostek Policji w całym kraju. Zatrzymany mężczyzna podejrzany jest o popełnienie szeregu oszustw internetowych poprzez przejmowanie kont społecznościowych i wyłudzanie kodów szybkich płatności oraz zaciąganie kredytów. 29-latek usłyszał 64 zarzuty karne, Sąd Rejonowy w Kielcach zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Pod koniec lipca b.r. policjanci Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach, zatrzymali na terenie woj. małopolskiego, poszukiwanego listem gończym 29-letniego mężczyznę, który podejrzany jest o popełnienie wielu oszustw internetowych. Przestępczy proceder polegał między innymi na zamieszczaniu w mediach społecznościowych fałszywych wpisów, które miały nakłaniać użytkowników do kliknięcia załączonego linku i podania poufnych danych. W ten sposób mężczyzna przejmował konta i profile użytkowników, a w dalszej kolejności rozsyłał prośby o przesyłanie kodów szybkich płatności.

Jak ustalili policjanci, mężczyzna działał od 2019 r. do chwili obecnej. 29-latek stworzył sobie w ten sposób warunki do popełniania wielu przestępstw, których wykrycie było istotnie utrudnione. Tak uzyskane środki finansowe przeznaczał między innymi na zakup kryptowalut.
Zatrzymany był poszukiwany przez 27 jednostek policji w kraju w związku z popełnionymi przestępstwami oszustw internetowych. Przez 4 lata ukrywania się przed organami ścigania, posługiwał się sfałszowanymi dokumentami. Zostały one zabezpieczone przez policjantów CBZC w dniu realizacji.

Podczas zatrzymania od mężczyzny zabezpieczony został sprzęt komputerowy oraz nośniki teleinformatyczne, które będą poddane dalszej szczegółowej analizie.
Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie usłyszał 64 zarzuty dotyczące oszustw komputerowych z wykorzystaniem metody szybkiej płatności kodem, usiłowania oszustw, a w szczególności zaciąganie kredytów na inne instytucje przy wykorzystaniu fałszywych dokumentów.

Sąd Rejonowy w Kielcach przychylił się do wniosku prokuratury o utrzymanie tymczasowego aresztowania, uprzednio zastosowanego na okres 3 miesięcy celem poszukiwania podejrzanego listem gończym.
W sprawie nadal kompletowany będzie materiał dowodowy celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z przestępczym procederem. Podejrzanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

(CBZC)

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.