Nielegalna broń ukrywana była na strychach, skrytkach i specjalnych schowkach. Wielka akcja CBŚP – ZDJĘCIA, FILM

Zatrzymanie 8 osób podejrzanych oraz przejęcie 238 jednostek broni palnej, ponad 20 istotnych elementów broni palnej i kilkaset sztuk amunicji, to efekt 3 miesięcy pracy CBŚP i łódzkiego pionu PZ Prokuratury Krajowej. Jest to kolejna akcja ukierunkowana na eliminowanie z rynku nielegalnej broni palnej i amunicji. Łącznie w śledztwie występuje 157 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 230 zarzutów, zabezpieczono także ponad 500 jednostek broni palnej, kilkanaście tysięcy sztuk amunicji i kilkaset istotnych elementów broni.

Przez ostatnie 3 miesiące policjanci prowadzili intensywne czynności w celu wyeliminowania nielegalnej broni. Śledztwo prowadzą policjanci z Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym działającej na terenie województw: łódzkiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Członkowie tego gangu zajmowali się nielegalnym obrotem bronią palną.

Pierwsze uderzenie policjanci CBŚP przeprowadzili jeszcze w 2022 roku, przy wsparciu funkcjonariuszy wielu jednostek Policji i innych służb polskich i zagranicznych. Wtedy to zatrzymali 82 osoby, którym przedstawiono ponad 100 zarzutów, głównie z art. 263 § 1 i 2 kk. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do 10 lat. Wówczas także policjanci zabezpieczyli w Polsce 250 jednostek broni palnej różnego rodzaju i kalibru oraz kilka tysięcy sztuk amunicji.

Policjanci prowadząc działania przez ostatnie 3 miesiące przeszukali wiele domów, mieszkań i pomieszczeń gospodarczych w województwach: łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, lubelskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, podkarpackim, małopolskim, opolskim i świętokrzyskim. W ich efekcie zatrzymano 8 osób i przejęto 238 jednostek broni palnej, m.in. broń na amunicję zespoloną czy wytworzoną samodziałowo. Zabezpieczono również ponad 20 istotnych elementów broni palnej oraz kilkaset sztuk amunicji. Zabezpieczona broń najczęściej była przechowywana w miejscach zamieszkania czy w pomieszczeniach gospodarczych, ale zdarzało się, że policjanci odnajdywali broń ukrytą w skrytkach podziemnych czy na strychach domów. W przedsięwzięciu uczestniczyli policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z niemal wszystkich Zarządów w Polsce.

W Łódzkim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi zatrzymanym przedstawiono zarzuty posiadania broni bez wymaganego pozwolenia, dodatkowo trzem osobom grozi odpowiedzialność za handel bronią palną i amunicją.
Łącznie w śledztwie występuje 157 podejrzanych, którym przedstawiono ponad 230 zarzutów, zabezpieczono ponad 500 jednostek broni palnej, kilkanaście tysięcy sztuk amunicji, kilkaset istotnych elementów broni.
Sprawa jest rozwojowa.

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.