Od 1 do 23 września w Galerii Sztuki MOK można oglądać nową wystawę rysunku i rzeźby zatytułowaną „Sonum”. Na finisaż wystawy zapraszamy 15 września o godz.18.00.
Autorzy:
Andrzej Dromert
Urodzony w 1992 roku w Mikołowie, absolwent Liceum Plastycznego w Katowicach. Studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie ukończył w 2018 roku z wyróżnieniem w pracowni dr hab. Karola Badyny prof. ASP. Od 2018 roku asystent w Pracowni Rzeźby w Kamieniu prowadzonej przez dr Marcina Nosko. Twórczość w zakresie rzeźby (w szczególności w kamieniu) oraz rysunku. W rozwiązaniach formalnych balansuje pomiędzy abstrakcją a figuracją. Podstawową problematyką jego prac jest szeroko rozumiane pojęcie Człowieka, zarówno pod względem psychologiczno-metafizycznym, jak i symboliki otaczających go przedmiotów. Jest autorem realizacji rzeźbiarskich, w kamieniu w przestrzeni publicznej w kraju i za granicą. Uczestnik konkursów i sympozjów rzeźbiarskich.
Michał Dziekan
Urodzony w 1989 roku w Mielcu. Dyplom w 2014 roku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2015 pracownik naukowo-dydaktyczny w Pracowni Ceramiki na Wydziale Rzeźby. Uczestnik Środowiskowych Studiów Doktoranckich 2017-2022. Stypendysta programu Erasmus. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie Sztuki Wizualne w 2016 roku. Uczestnik międzynarodowych i krajowych plenerów/warsztatów rzeźbiarskich. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach. Zajmuję się głównie rzeźbą ceramiczną.
Ewa Janus
Urodzona w 1964 roku w Łapanowie. W latach 1986-1991 studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Stefana Borzęckiego. Dylom z Medalem. W latach 1994/95 stypendystka rządu włoskiego i staż w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Współpracuje przy realizacji krajowych i międzynarodowych projektów artystycznych takich jak Projekt Transgranicznej Sieci – Cross Border Network of History and Arts gdzie od wielu lat prowadzi międzynarodowe warsztaty projektowo – artystyczne – sztuka papieru. Zajmuje się głównie małą formą rzeźbiarską, medalierstwem, rysunkiem. Autorka wystaw indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych. Obecnie prowadzi Pracownię Rzeźby II na macierzystym wydziale.
Grzegorz Kumorek
Urodzony w 1990 roku w Tuchowie. Dyplom 2016 r.w pracowni prof. Jerzego Nowakowskiego na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Obecne asystent na macierzystej uczelni w Pracowni Rzeźby II kierowanej przez dr hab. Ewę Janus, prof. uczelni.W swojej twórczości często odnosi się do wiejskiego pochodzenia, zawiera się w tym też przestrzeń między człowiekiem i przyrodą. Tworzy prymitywne konstrukcje nawiązując do pamięci miejsca, w którym dominuje materiał prosty, prowincjonalny, podręczny jak patyki, sznurek rolniczy, kamienie czy plastikowe śmieci.Nagrodzony Pand Prix w Salonie BWA w Tarnowie w 2023 roku. Brał udział w 17 Przeglądzie Sztuki SURVIVAL i wystawach zbiorowych m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Współczesnym Wrocław.
Marcin Nosko
Urodzony w 1974 roku w Krakowie. W latach 1993-1998 studiował w Instytucie Etnologii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1997-2002 na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 roku uzyskał tytuł doktora. Prowadzi Pracownię Rzeźby w Kamieniu na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uczestnik wystaw, konkursów, sympozjów rzeźbiarskich w kraju i za granicą.
źródło: Galeria MOK Dębica