Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

88 lat temu rozebrano „dębickie Sukiennice”

W październiku 1935 roku rozebrano znajdujące się na Rynku „Dębickie Sukiennice” – ciągnący się niemal przez całą długość Rynku barak. Niedługo po tym powstał znany z przedwojennych pocztówek, pełen zieleni jeden z najpiękniejszych Rynków w historii Dębicy.

„Dębickie Sukiennice” powstały na Rynku w czasie I wojny światowej i służyły do celów wojskowych. Po 1918 roku barak pozostał na Rynku i służył celom handlowym. Był czymś w rodzaju domu handlowego w którym w różne towary zaopatrywali się mieszkańcy Dębicy i okolicznych miejscowości nazywając to miejsce „dębickimi Sukiennicami”.

Rynek w Dębicy 1908

Handlujący w tym miejscu kupcy, w głównej mierze Żydzi nie chcieli opuścić swoich sklepików i ówczesny burmistrz Dębicy Staroń musiał użyć podstępu żeby ich do tego zmusić. Wcześnie rano straż pożarna zrzuciła dach baraku i w ten sposób zmusiła kupców do zabrania z niego swojego towaru i opuszczenia baraku. Usunięcie baraku było częścią zaakceptowanego przez ówczesne miejskie i wojewódzkie władze planu przebudowy dębickiego Rynku, który uznano „za konieczną i potrzebną tak ze względów zdrowotnych, jak również estetycznych i gospodarczych” ja napisano w pochodzących z tego okresu „Aktach Miasta Dębicy” z 1936 roku.

Dębicki Rynek (1935)

Po usunięciu „Dębickich Sukiennic” rozpoczął się gruntowny remont dębickiego Rynku. Cały plac wybrukowano i wydzielono miejsce w którym odbywał się targ.

„Stronę zachodnią pomiędzy ul. Sobieskiego i ul. 3 Maja przeznaczono na handel obuwiem, wyrobami skórzanymi, stolarskimi, bednarskimi i koszykarstwa. Od strony północno-wschodniej (od ul. Zandera do ul. Mickiewicza) i środkowa przeznaczone zostały na handel wyrobami spożywczymi i rolnymi. Wszędzie ustawiono potrzebna ilość stołów, ławek, straganów itp. pobierając opłatę od handlujących” – można przeczytać o wprowadzonych zmianach w monografii Dębicy autorstwa prof. J. Buszki i F. Kiryka.

Dębicki Rynek, pocztówka

W latach ’30 XX wieku wykonano także szereg prac przy budowie chodników w centrum miasta, założono wiele zieleńców, a Edward hr. Raczyński przekazał kilka hektarów na park miejski w sąsiedztwie „Stomilu” co wówczas było ewenementem na skale krajową.

Uporządkowany został także teren w sąsiedztwie bożnicy, gimnazjum oraz kościoła. W 1934 roku założono pierwszy miejski skwer, który stworzono na przeciwko Magistratu, a wzdłuż ulic i na placach zaczęto sadzić drzewa.

Materiał oryginalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie tylko za zgodą redakcji portalu ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.