Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

W 1944 roku Niemcy w lesie między Zasowem, Dąbrówką Wisłocką a Nagoszynem wymordowali grupę uciekających Romów

Miejsce śmierci Romów upamiętnia dziś pamiątkowy kamień i krzyż. Wciąż nie wiadomo ile osób spoczywa w tej mogile. Fot. Mieleckie Stowarzyszenie Eksploracyjno- Historyczne

Ta tragiczna historia miała miejsce zimą 1943 roku w Dębicy. Zamieszkująca miasto od  kilku lat grupa Cyganów zostaje w marcu 1943 roku poinformowana  przez nieznane ugrupowanie ruchu oporu, że Niemcy noszą się z zamiarem ich wymordowania. Poradzono im żeby dla swojego bezpieczeństwa opuścili Dębice i przenieśli się na teren powiatu mieleckiego.

Fot. Mieleckie Stowarzyszenie Eksploracyjno- Historyczne

Niestety tego roku zima była bardzo mroźna i Cyganie odkładali termin wyjazdu. W pierwszych dniach kwietnia nadeszło gwałtowne ocieplenie, śnieg zaczął szybko topnieć i drogi zaczęły robić się nieprzejezdne. Cyganie mimo tych niekorzystnych warunków obawiając się o własne życie postanowili nie czekać dłużej. Przygotowali do drogi swoje tabory, zaprzęgi konie. W drogę wyruszyły całe rodziny – mężczyźni, kobiety, starcy i małe dzieci. Wszyscy z nadzieją na ocalenie życia opuścili miasto. Z Dębicy przez Żyraków i Zasów dotarli do granicy z Dąbrówką Wisłocką.

Wędrujący drogą cygański tabor był często spotykany na drogach. Prawdopodobnie takimi wozami ruszyli Romowie z Dębicy chcący ocalić swoje życie.


Tutaj napotkali na duże trudności w dalszej podróży swoimi ciężkimi, zapakowanymi całym dobytkiem wozami, bo drogi były rozmokłe, błotniste i ciężko było się nimi poruszać. Postanowili zrobić przerwę w podróży i przenocować z 2 na 3 kwietnia w jednym z zagajników napotkanych podczas podróży.


W tym samym czasie Niemcy zorientowali się, że Cyganie opuścili Dębicę. Nad ranem 3 kwietnia 1943 roku wysłali pięciu umundurowanych niemieckich żandarmów i dwóch gestapowców po cywilnemu w pościg za nimi. Dopadli ich na miejscu gdzie Romowie nocowali.

Przeprowadzili gruntowną osobistą rewizję. Pod jednym z wozów znaleziono  stary karabin, który został celowo podrzucony Romom przez jednego z prowadzących rewizję. Broń stała się pretekstem do spędzenia w jedną grupę wszystkich członków romskiej grupy: dzieci i osób dorosłych. Do bezbronnych ofiar otworzono ogień z broni maszynowej. Wszyscy zginęli. Zostali pochowani w miejscu gdzie stracili życie.

Fot. Mieleckie Stowarzyszenie Eksploracyjno- Historyczne

Do dziś nie zachowały się żadne dokumenty opisujące tą tragedię. Historia znana jest tylko z przekazów ustnych, które także różnią się od siebie. Inna, mniej znana wersja zdarzeń  mówi o tym, że Cyganie zostali wymordowani podczas jakiejś uroczystości rodzinnej, być może wesela.  Wątpliwości są także w odniesieniu do daty zdarzenia. Według przekazów masakry dokonano w 1943, a nie w 1944 oraz prawdopodobnie zginęły tam 22 osoby, a nie 18. Ale tą informację potwierdzić mogłaby już tylko ekshumacja.

Fot. Mieleckie Stowarzyszenie Eksploracyjno- HistoryczneW miejscu egzekucji w lesie między Zasowem, Dąbrówką Wisłocka a Nagoszynem znajduje się dziś ogrodzony ozdobnym łańcuchem krzyż oraz mały kamienny obelisk z tablicą informacyjną upamiętniającą to tragiczne wydarzenie. Napis na tablicy: MOGIŁA ZBIOROWA / 18 ROMÓW / ZAMORDOWANYCH PRZEZ / HITLEROWCÓW / W 1944 ROKU.

Mogiłą pomordowanych Romów od lat opiekuje się młodzież szkolna z Zasowa i Dąbrówki Wisłockiej.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.