Previous
Next
Previous
Next

Z archiwum Ziemi Dębickiej: Pierwsze Finały WOŚP w Dębicy

Adam Rybka podczas X Finału WOŚP w Dębicy
fot. miesięcznik Ziemia Dębicka 2002

Jeden z pierwszych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w Dębicy w 1997 roku. Jak wspominają nasi czytelnicy którzy uczestniczyli w tych pierwszych, bardzo skromnych finałach podczas wydarzenia odbyło się m.in. widowisko kolędowe w Kosmosie. Na scenie zaprezentował się wówczas m.in. ZPiT Małopolska, a uczestnicy finału nabywali cegiełki z których dochód zasilił konto Orkiestry.

W 2002 roku Finał Wielkiej Orkiestry Pomocy Społecznej odbył się jako impreza zamknięta w DK Mors. Na zbiórkę do puszek na ulicach miasta nie było wówczas zgody. Jego organizatorami tego finału byli harcerze z Hufca Dębica.
Tak wspomina tamten finał Adam Rybka, wówczas harcerz 44 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Dębicy.

“Pamiętam tylko, że była to jedyna zamknięta impreza zorganizowana w ramach WOŚP w Dębicy i odbyła się w Morsach. W tym dniu był zakaz zbierania na ulicach miasta Dębica. W Morsach udało się zorganizować finał dzięki komendzie Hufca Dębica. Uczestniczyło w  nim około  30 do 40 harcerzy.  Hala Mors była cały czas pełna. Było dużo licytacji bardziej i mniej wartościowych przedmiotów.  Złote serduszko WOŚP za 10 tysięcy złotych kupiła firma “Śnieżka” – mówi Adam Rybka.

Jak wspomina Pan Adam podczas tego finału między  licytacjami były pokazy taneczne i mecze piłki nożnej.  I z sentymentem wspomina udział w tym finale WOŚP w Dębicy. “Od tamtej pory jeszcze kilkukrotnie zbierałem dla orkiestry czy to na hali Mors czy na Rynku. Obecnie przebywam za granicą. Teraz moje jedyne włączenie się w orkiestrę polega na wrzuceniu parę złotych jak jestem w Polsce. W Holandii robiąc zakupy w polskich sklepach widząc puszkę także wrzucam parę euro. Na większe zaangażowanie w orkiestrę brakuje czasu. Z miłą chęcią wróciłbym w tamte czasy – to było coś pięknego” – wspomina Adam Rybka.     

A tak wyglądały Finały WOSP w naszym powiecie w ostatnich latach :

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.