Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Zmarł śp. Ks. prałat mgr Edward Nylec – emerytowany proboszcz parafii Straszęcin

16 lutego 2024 roku, w wieku 78 lat życia, w 53 roku kapłaństwa, zmarł śp. Ks. prałat mgr Edward Nylec – emerytowany proboszcz i rezydent w parafii Tymbark. Wprowadzenie ciała śp. Księdza Edwarda do kościoła parafialnego w Tymbarku we wtorek (20 lutego) o godz. 17.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Tymbarku w środę (21 lutego) o godz. 12.30, po której ciało śp. Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Urodził się 21 marca 1946 roku w Braciejowej, jako syn Józefa i Stanisławy z domu Krupa. Pochodził z parafii Gumniska. Egzamin dojrzałości złożył w 1964 roku w Dębicy, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w dniu 30 maja 1971 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Olszyny k. Jasła (od 18 czerwca 1971 roku), Lisia Góra (od 24 czerwca 1974 roku) oraz Mielec – Matki Bożej Nieustającej Pomocy (od 7 sierpnia 1978 roku). W dniu 6 listopada 1990 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych w Straszęcinie. Z dniem 23 sierpnia 2003 roku objął urząd proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tymbarku, który pełnił do 13 sierpnia 2016 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Ponadto sprawował obowiązki dziekana dekanatu Tymbark, notariusza oraz dekanalnego duszpasterza małżeństw i rodzin, duszpasterza nauczycieli i wychowawców oraz asystenta Akcji Katolickiej w dekanacie Dębica-Zachód, kapelana Oddziału Zdrowia Psychicznego w Straszęcinie, członka Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej oraz Zespołu ds. Jubileuszu roku 2000, a także dyrektora administracyjnego Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie (1982-1990).

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1983 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1992 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W 2009 roku został mianowany Kanonikiem Honorowym Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, zaś w 2021 roku został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Ks. dr Łukasz Niepsuj – Notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.