Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Zobaczcie jak piękny był kiedyś dębicki Rynek !

Pierwszy utrwalony wygląd dębickiego Rynku pochodzi z pierwszej dekady XX wieku. Ukazany został na pocztówce z 1907 roku. Kolejne ujęcia przedstawiają zupełnie zniszczony Rynek po I wojnie światowej. Najpiękniejsze widoki Rynku pochodzą chyba z lat 30 XX wieku, kiedy na Rynku było pełno zieleni, a kamieniczki miały niekwestionowany urok. Charakterystycznym budynkiem w Rynku jest do dziś „Rolnik” wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym przez zamożnych mieszczan dębickich.

Dębicki Rynek ok. 1908 roku /retusz i koloryzacja ziemiadebicka.pl

Dębicki Rynek jest typowym rynkiem galicyjskim. W okresie między pierwszą i druga wojną światową na rynku odbywał się targ, przyjeżdżali kupcy furmankami, dlatego na rynku nie było zbyt wiele zieleni, żeby furmanki ciągnięte przez konie miały możliwość swobodnego przejazdu przez rynek. Nieco inny wygląd dębicki rynek zyskał w okresie tuż przed II wojną światową, kiedy to na rynku pojawiło się dużo zieleni, klomby i mała architektura.

Rynek w Dębicy około 1940 roku/retusz i koloryzacja ziemiadebicka.pl

Dębicki Rynek, pocztówka

Rynek w Dębicy lata 30. XX w. /retusz i koloryzacja ziemiadebicka.pl

Rynek w Dębicy, około 1930 roku
Rynek w Dębicy około 1940 roku/retusz i koloryzacja ziemiadebicka.pl

Budynek „Żniwa” przy Dębickim Rynku , lata 30. XX w. /retusz i koloryzacja ziemiadebicka.pl

Rynek w Dębicy, lata 30. XX wieku /retusz i koloryzacja ziemiadebicka.pl

Hotel Polski przy Rynku w Dębicy, początek XX wieku/retusz i koloryzacja ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.