Żydowską dziewczynę przed śmiercią ocaliły Siostry Służebniczki Dębickie. Sabina Bruk w habicie zakonnym doczekała końca wojny

Żydowska dziewczyna, Sabina Bruk na przełomie 1942 i 1943 roku przez kilkanaście miesięcy ukrywała się w ochronce sióstr Służebniczek Dębickich w Dominikowicach koło Gorlic. Miała wówczas 22 lata i przez cały ten czas nosiła habit zakonny i razem z innymi siostrami oraz nowicjuszkami żyła w zakonnej wspólnocie. Przeżyła dzięki pomocy dwóch polskich rodzin i pięciu sióstr zakonnych z Dominikowic.

Na przełomie 1942 i 1943 roku w Dominikowicach zjawiła się Żydówka Sabina Honigwachs, która uciekła z getta w Gorlicach. Sabiną opiekował się m.in. Jan Benisz żołnierz Armii Krajowej, który pomógł Żydówce w znalezieniu schronienia u sióstr. Zakonnice przebrały ją w habit i odtąd przebywała ona w zakonie jako zakonnica. Sabina pod przybranym nazwiskiem uchodziła za Polkę, która wstąpiła do klasztoru, ponieważ była prześladowana przez Niemców za swoje przekonania polityczne.

Aby nie wzbudzać podejrzeń, wspólnie z siostrami spożywała posiłki i wraz z kilkoma z nich mieszkała w jednym pokoju. Poza tym wspólnie z nimi modliła się w kościele w pobliskiej Kobylance, spowiadała i przyjmowała komunię świętą oraz pomagała w pracach na terenie zakonu. Na miejscu Sabiną zaopiekowały się przełożona siostra Serapiona oraz siostry Chrystiana, Czesława i Atanazja.

5 maja 1943 roku zmarła siostra Serapiona. Siostra Ambrozja objęła stanowisko przełożonej placówki w Dominikowicach. Ona również została wtajemniczona w szczegóły dotyczące ukrywanej dziewczyny. Siostra Ambrozja znalazła się w wąskim i zaufanym gronie osób, które opiekowały się Sabiną i ochraniały ją. Dzięki pomocy sióstr Sabina Bruk Honigwachs (ur. 1921r.) doczekała końca wojny, a po jej zakończeniu wyjechała do Izraela gdzie zmarła w roku 1991.

„Sabina Bruk w swoim zeznaniu opisała jak siostry uratowały ją podczas okupacji. Przebywała wówczas w Dominikowicach, koło Gorlic gdzie Siostry Służebniczki od lat ’30 XX wieku prowadziły swoją ochronkę. Podczas II wojny światowej siostry współpracowały z przedstawicielami Armii Krajowej, ukrywały broń, transportowały tę broń, prowadziły tajne nauczanie i organizowały pomoc. To wszystko wiemy z tego zeznania Sabiny Bruk. Wcześniej o tym nie wiedziałyśmy w zgromadzeniu. To wtedy, w okresie okupacji hitlerowskiej siostry uratowały Sabinę Bruk, która ukrywała się w zakonie, na co dzień chodząc w habicie. W uratowanie Sabiny zaangażowanych było 5 sióstr zakonnych ze Zgromadzenia: dwie, które były matkami przełożonymi – Zofia Liszka – siostra Serapiona i Marcjanna Łączniak – siostra Ambrozja oraz trzy inne siostry” – mówiła naszej redakcji tuż po przyznaniu w 2018 roku tytułu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Siostrze Ambrozji i Serapionie siostra dr Agnieszka Skrzypek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek.

Wspomnienie Sabiny Bruk:

„Przez pierwsze dni mojego pobytu w klasztorze przebywałam w owym pokoju, do którego mnie wprowadzono, gdy tylko przybyłam. W klasztorze było dużo służby, były nowicjuszki i dlatego należało odpowiednio grunt przygotować, zanim wprowadzono mnie do tego grona. Siedziałam więc przez szereg dni zamknięta w pokoju. Nie wychodziłam ani na chwilę, tutaj jadłam, tutaj piłam”

Więcej o historii Sabiny Bruk i ratujących ją Sióstr Służebniczek Dębickich można przeczytać w poniższych artykułach:

https://ziemiadebicka.pl/siostry-sluzebniczki-debickie-w-gronie-sprawiedliwych-wsrod-narodow-swiata/

https://ziemiadebicka.pl/2-rocznica-nadania-tytulu-sprawiedliwych-wsrod-narodow-swiata-siostrom-sluzebniczkom-debickim/

https://ziemiadebicka.pl/maciej-plucinski-nie-mielismy-pojecia-o-zaslugach-siostry-ambrozji/

https://ziemiadebicka.pl/michal-kalisz-sprawiedliwi-sa-wsrod-nas/

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.