Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

1000-lecie Państwa Polskiego w Dębicy na archiwalnych fotografiach. Tak świętowano na dębickim Rynku w 1966 roku !

Obchody 1000-lecia Państwa Polskiego na dębickim Rynku w 1966 roku/ fot. Archiwum „Mechanika”/koloryzacja ziemiadebicka.pl

Wyjątkowe, pochodzące sprzed 58 lat zdjęcia z uroczystych obchodów 1000 lecia Państwa Polskiego w Dębicy ! Dzisiaj, 14 kwietnia przypada ustanowione przez Sejm w 2019 roku Święto Chrztu Polski i mija 1058 lat od tego wydarzenia.

W 1966 roku Dębica liczyła niespełna 20 tysięcy mieszkańców i rozwijała się jako miasto przemysłowe. Budowano nowe bloki przy wydatnym wsparciu zakładów pracy takich jak „Stomil”, WSK, WUCH czy „Lakiery”. W tym roku oddano do użytku m.in. 140 mieszkań m.in. przy ul. Łysogórskiej i os. Metalowców WUCH.

W ciągu kilku lat poprzedzających rocznicę 1000-lecia Państwa Polskiego (bo wówczas nie mówiło się o Chrzcie Polski) podjęto w Dębicy szereg inicjatyw, które miały upamiętnić to wydarzenie. Zawiązały się komitety zbiórki funduszy z których sfinansowano m.in. budowę dwóch szkół „Tysiąclatek” w Dębicy: SP nr 4 i SP nr 6 oraz Przedszkola nr 4 i Ogródka Jordanowskiego przy ówczesnej ulicy Manifestu Lipcowego (dzisiaj Strumskiego)

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm w 2019 roku. Dzień świąteczny ustalono na 14 kwietnia, gdyż najprawdopodobniej tego dnia 966 r. odbył się chrzest Polski uznawany za początek bytu Państwa Polskiego. 

Zdjęcia z Archiwum „Mechanika” dzięki uprzejmości Pani dyrektor Bożeny Zielińskiej i Pana Pawła Miłosza z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy. Koloryzacja fotografii ziemiadebicka.pl

Przeczytaj także:

Dębicka młodzież w sanktuarium w Zawadzie w roku rocznicy 1000 lecia chrztu Polski – 1966 rok – ziemiadebicka.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.